Namams

Kaip išsirinkti kokybišką medelį?

Įsibėgėjus pavasariui medelynai siūlo gausų medelių pasirinkimą. Iš didžiulio asortimento galima išsirinkti tiek dekoratyvinių medelių, tiek ir vaismedžių. Tačiau į ką reikėtų atkreipti didžiausią dėmesį renkantis naujus sodinukus. Pakalbėkime šį karsodinukaitą apie tai kiek plačiau.

Didžiausią sodininkavimo pasisekimą nelemia ne tik sodinukų kokybė bei sodinimo vietos parinkimas, bet ir sodinamosios medžiagos sveikatingumas ir dauginimo sistemos reikalavimų išlaikymas, taip pat ir augalų veislės. Sodinukų pardavimo metu jų sveikatingumo bei dauginimo sistemos reikalavimų laikymosi, t. y. vidinės jų kokybės, plika akimi nustatyti neįmanoma ir reikia pasikliauti dokumentais. Pats svarbiausias augalo dokumentas yra jo pasas. Be jo medelynai neturi teisės platinti daugelio sodo augalų. Pasas parodo, ar medelių sodinamoji medžiaga neužkrėsta įvairiomis karantininėmis ligomis. Deja, iš užsienio įvežtiems sodinukams tokia kontrolė nėra taikoma. Nors jie ir turi numatyto pavyzdžio augalo pasą ir oficialiai lyg ir niekas negalėtų kibti, tačiau žinant sodinamosios medžiagos perpardavinėtojų veiklą, neretai įvežtinių sodinukų dokumentų teisingumu galima suabejoti. Mūsų šalyje sodinamosios medžiagos kokybę įrodo tam tikras Sodo augalų dauginamosios medžiagos kokybės sertifikatas, kurį yra gavę tik tie medelynai, kurie kruopščiai laikosi visų dauginimo sistemos reikalavimų.

Jei nusprendėte įsigyti naują medelį, geriau išsirinkite kiek mažesnį medelį su tikrai stipria šaknų sistema, nei jau paaugusį medį su menkomis, apdžiūvusiomis šaknimis. Nepamirškite, kad medelio šaknys pavasarinėje saulėje gali žūti vos per valandą. Tai ypač aktualu jei perkate medelį mugėje ar turguje. Juk į šias vietas vaismedžiai vežami ne vieną kartą. Be abejonės, daug geriau yra sodinti išsišakojusį sodinuką, o ne vienametę vytelę. Jei įsigysite vienerių metų sodinuką, jį teks prikirpti, rūpintis, kad šakos teisingai, reikiamu kampu augtų. O tam sugaišite dar papildomus metus. Jeigu parduodamas medelis turi nepašalintų vertikaliai augančių šakų, neturi ryškios viršūnės, o augalo šakos yra suformuotos žemiau nei 70 cm nuo dirvos paviršiaus, tai vadinasi, jį užaugino gana prastas sodininkas. Dažnai per žemai paliekamos šoninės šakos ir toks vaismedis būna panašesnis į krūmą, o ne į medį. Dar viena gana aktuali problema gali būti ir sodinukų pašalimas. Tai nustatyti nėra itin sunku: pašalimą išduoda susiraukšlėjusi ar spalvą pakeitusi žievė, pageltusi mediena, rudas brazdas, negyvi medžio pumpurai.

Pastaruoju metu gana dažnai girdima nusiskundimų, kad iššalo persikų, abrikosų, stambiavaisių slyvų, trešnių, kai kurių obelų ar kriaušių ir kitokie sodinukai. Lietuvoje randasi garsiais vardais besivadinančių medelynų, kurie dėl žinių stokos, o gal būt tiesiog siekdami greitesnio pelno, pateikia į rinką mūsų klimato sąlygoms visiškai netinkamus auginti vaismedžius. Dauguma atvežtinių medelių skirti auginti gerokai šiltesniuose nei Lietuva kraštuose, taigi, natūralu, kad mūsų žiemos tokiems medeliams nepakeliamos.