Mada

Talentas, mamos tikėjimas ir ispaniškos mantros – Janinos sėkmės garantas

Nuo vaikystės VDA Kostiumo dizaino katedros IV kurso bakalaurė Janina Zibireva buvo hiperaktyvus vaikas. Siuvimas barbėms greitai greitai pakilo į aukštesnę pakopą – siuvimą sau ir kiemo mados kandis janinadraugams. Janinos kūrybos dūksmą visuomet palaikė mama, niekada nestabdžiusi dukters kartais nelabai suvokiamų meno raiškų. Tad nenuostabu, kad jau būdama trylikos ji sukūrė savo pirmąją drabužių kolekciją ir laimėjo jaunųjų dizainerių konkurse.

Mažame Ežerėlio miestelyje (rekomenduoju skaitytojams pasižiūrėti Lietuvos žemėlapyje, kur tai yra. Nes greitai ateis laikas, kais su pasididžiavimu sakysime: “Lietuvių kilmės mados dizainerė Janina Zibireva, šiuo metu dirbanti savo mados namuose…. (šalis dar neaiški, bet tikrai šilta), gimusi Nalčike, Kabardino Balkarijoje ir užaugusi mažame Ežerėlio miestelyje…) augusi mergaitė turėjo “puikią” mokytoją, kuri nuolat pabrėždavo, kad Janina visiškai neturi talent ir apie jokias meno studijas gali nė nesvajoti. Tačiau šeimos tikėjimas ir kitų mokytojų palaikymas padėjo įveikti bandytą išugdyti nepilnavertiškumą ir J. Zibireva sėkmingai įstojo į VDA.

mados-kandis-janina-sukneleII kurse sukurta avangardinė kolekcija “Kitoks 6-tasis” (“Another 60’s”) kurią ji pati vadino kosminiais kiaušiniais sulaukdavo keistos aplinkinių reakcijos. Kartoninės  bananų dėžės, apsuktos lipnia juostelė, kuriuose dizainerė gabendavo kolekcijos šalmus, baterijų patikra vietoj suknučių lyginimo prieš kolekcijos pristatymą ir super klijai rankose vietoj adatos – vaizdas netikėtas, kalbant apie mados dizainą, ar ne?

II kurso kuratorės, katedros vedėjos prof.dr. J.Vazalinskienės uždegta žalia šviesa – ir “kosmoso kiaušiniai” iškeliavo į tarptautinį jaunųjų dizainerių konkursą “Habitus Baltija” (Ryga, Latvija). Čia prasidėjo Janinos sapnų išsipildymas. “Mylėjau savo kūrinius, bet rankos ir kojos drebėjo visada. Aukštas įvertinimas tartautiniame konkurse „Habitus Baltija 2012” ir žiūri pirmininko įsteigtas prizas, akimirka, kurią norėčiau visada pakartoti, kuomet išgirsti savo vardą ir pavardę, nerangiai užlipi ant scenos ir dar ilgai negali patikėti, kad tai buvo tikra”, – prisimena Janina.

Jos laimėtas prizas – vasaros stažuotė privačioje mados mokykloje Barselonoje IED (Istututo Europeo di Design). Tai buvo tarsi akiračio plėtros terapija. Jaunoji mados kūrėja gavo ne tik  100 valandų intensyvių kursų su pasaulinėje mados rinkoje dirbančiais profesoriais, bet ir saves atradimo laikotarpis.

“Įkvėpimas kurti, bandyti, tikėti ir niekada nepasiduoti išaugo keliasdešimt kartų. Kai kurie žodžiai iš profesorių lūpų man ligi šiol skamba galvoje. Juos kaskart kartoju tarsi “mantras”, – sako J. Zibireva.

Vienoje lyderystės paskaitoje ji suprato, kad norint peržengti intelektines ribas, būtina gauti kuo daugiau ir įvairesnių patirčių ir neužsisklęsti vienoje vietoje. Tad jau be baimės Janina pildė paraišką semestro ERAZMUS studijoms Liublijanos mados mokykloje (Slovėnija). Nors tai toil gražu – ne mados sostinė, tačiau nauja kultūra, kvapą gniaužiantys peizažai, kelionės į Kroatiją ir Italiją pripildė Janinos patirčių skrynelę naujais vaizdiniais. O ir kitokia mados mokykla, kūrybos principai, dėstytojai, kūrybinės dirbtuvės – tik siauro  akiračio žmogus nerastų čia sau kūrybinio postūmio.

Iš karto po šių studijų J. Zibireva iškeliavo į profesinę praktiką Madride pas pasaulyje žinomą dizainerę Agtha Ruiz De la Prada. Su jos kūryba išsamiau Janina susipažino stažuotėje Barselonoje, būtent šios mokyklos profesoriai paskatino nebijoti ir imtis iniciatyvos – rašyti savo mados autoritetui ir prašytis į praktiką. Svajonės pildosi, jei jomis tiki – tai patvirtina Janinos gyvenimas. Tris mėnesius ji praleido kartu su nuostabiu dizainerės kolektyvu, tapusiu Janinai kaip šeima. Gauta patirtis – neįkainojama. Be to, Janina džiaugiasi, kad visas Agathos kolektyvas dabar puikiausiai žino kas ir kur yra Lietuva, ir kokie kūrybingi bei darbštūs žmonės čia dirba.

Keletui mėnesių Janina “nusėdo” akademijos bendrabučio kambarėlyje. Bet tai tik laikinas atokvėpis. Greitai bus sukurta bakalauro studijų baigiamoji kolekcija ir Janina vėl krausis lagaminą – semtis patirties ir įkvėpimo. Dabar turime progą MADOS KANDYJE susipažinti su Janinos labiausiai komercijai išplėtotais produktais – rankinėmis. Kiekviena rankinė – tai nedidelis meno kūrinėlis, su savita ir nesikartojančia energetika. Šiuos gaminius puikiai įvertino ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Tad tikėtina, kad ir MADOS KANDIES lankytojai ras sau mirtinai reikiamą rankinę. Be to, pasak Janinos, kūrybos kasdienybėje jai neretai gimta neplanuoti niekučiai: galvos aksesuarai, papuošalai ar karnavaliniai atributai, kurie taip pat bus pristatyti projekte.

Save