Elektriniai paspirtukai tampa neatsiejama šiuolaikinių miestų dalis, juos galima matyti ne tik vingiuojančius dviračių takais, bet ir užimančius pėsčiųjų šaligatvius. Nors manantys, kad paspirtukai tik drumsčia ramybę vylėsi, kad atvėsus orams jų nebeliks gatvėse, iš tiesų, net ir pusnys nesustabdė privačių paspirtukų savininkų, o šoktelėjęs aukštyn temperatūros stulpelis dažną paragino vėl pasirinkti šią alternatyvią transporto priemonę. Kampanijos „Pėsčiųjų indeksas“ ekspertai atsako, ar saugu šaltuoju sezonu keliauti su dviračiu ar paspirtuku.
Draudimo bendrovės BTA Sveikatos ir asmens žalų reguliavimo skyriaus vadovė Irina Paleckienė pastebi, kad dabar gerokai ramesnis laikas, kai traumų dėl atsitikimų, susijusių su paspirtukais ar dviračiais nefiksuojama, jų pikas stebimas šiltuoju sezonu.
Vis dėlto nusprendusiems rinktis paspirtuką ar dviratį I. Paleckienė primena, kad keliaujant jais svarbu paisyti Kelių eismo taisyklių, dėvėti šalmą ir, jei yra galimybė, kitas apsaugas. „Pastebime, kad žmonės yra linkę važiuoti elektriniu paspirtuku ne visai pagal paskirtį – po kelis ant vieno paspirtuko, drauge su kūdikiais nešioklėse ir panašiai. Toks elgesys yra labai neatsakingas ir susidūrus su kita transporto priemone ar kliūtimi, griūvant gali būti itin skaudus“, – įspėja ekspertė. Be to, pavojus gali kilti ne tik pasirinkusiems keliauti paspirtuku, bet ir aplinkiniams.
Įvertinkite oro sąlygas
Atliekų tvarkymu ir teritorijų priežiūra besirūpinančios bendrovės „Ekonovus“ komunikacijos vadovė Vilma Balčiauskaitė sako, kad tiek keliaujant pėsčiomis, tiek ir pasirinkus alternatyvias judėjimo priemones visuomet svarbu atsižvelgti į oro sąlygas. „Šaltasis sezonas kupinas iššūkių, net jeigu vakar mėgavomės šiluma, dar nereiškia, kad ramiai galime ir kitą rytą priimti tokį pat sprendimą. Svarbu įsivertinti, kokia danga, ar nėra pašalę, ar jūsų transporto priemonė yra pritaikyta šaltam sezonui“, – pasakoja bendrovės komunikacijos vadovė ir primena šaltojo sezono rytus dažniausiai pradėti nuo orų prognozių apžvalgos.
Anot jos, šaltuoju sezonu svarbu pasirinkti mažesnį greitį, nes stabdymo kelias gali būti gerokai ilgesnis. Be to, kaip pastebi ekspertė, valant šaligatvius dažnai gali susidaryti didesnės sniego sankaupos, kurios susiaurina praėjimą pėstiesiems, todėl šaligatvius pamėgę paspirtukininkai čia sunkiau galėtų prasilenkti, be to, sniegas gali apsunkinti važiavimą.
„Šaltuoju sezonu saugumą užtikrinti padeda ne tik sniego valymas ar šaligatvių barstymas, bet ir atsakingas eismo dalyvių elgesys, teisingi pasirinkimai – avalynė ar padangos, saugaus greičio pasirinkimas, didesnis laiko rezervas, dėmesingumas aplinkiniams ir pagalba jiems slystelėjus. Taip pat tiek einant, tiek vykstant dviračiu ar paspirtuku svarbu pasirinkti tinkamą poziciją, kuri padėtų išlaikyti pusiausvyrą, ir, ypač vyraujant žiemiškiems orams, vadinamąjį vasarinį transportą verčiau iškeisti į šiam orui labiau tinkančius keliavimo būdus“, – pataria V. Balčiauskaitė.
Susisiekimo paslaugų platforma „Bolt“, elektrinių paspirtukų sezoną baigusi jau gruodį, tikina neplanuojanti atnaujinti šios paslaugos žiemą, esant trumpalaikiam atšilimui. Sezono pradžia iš tiesų priklauso nuo oro sąlygų, tačiau aktyviau stebėti oro sąlygas skirtinguose Lietuvos miestuose įmonės atstovai ima artėjant pavasariui. Joms esant pakankamai palankioms, miestuose palaipsniui didinamas paspirtukų skaičius.
Pasak „Bolt“ susisiekimo paslaugų plėtros vadovo Baltijos šalyse Eimanto Baltos, paspirtukų nuomos paslauga valdoma centralizuotai, todėl pavasario ar rudens mėnesiais susidūrus su nepalankiomis sąlygomis prieiga prie paspirtukų akimirksniu apribojama – tokiu atveju vartotoją, bandantį pradėti kelionę, programėlėje pasitinka atitinkamas skydelis.
„Visuomet edukuojame klientus, kaip patiems įsitikinti, kad kelionė būtų maksimaliai saugi, tačiau efektyviausiai ateiname į pagalbą iš technologinės pusės – mažiname paspirtukų greitį specialiose miestų zonose arba tam tikromis paros valandomis“, – vardija E. Balta.
Artėjant temperatūros pokyčiams, planuojantiems keliauti savo turimais nuosavais paspirtukais ekspertai primena būti atsargiems ir rūpintis savo bei artimųjų saugumu.
Pranešimą paskelbė: Laura Dabulytė, Budinti komunikacija, UAB