Įvairūs

Seimo nario Virgilijaus Aleknos pranešimas: „Kariai ir šauliai galingiausius šautuvus galėtų įsigyti nebe vienoje, o 106 vietose“

2022 m. lapkričio 3 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

 

Ketvirtadienį Seimas sprendžia, ar pritarti pateikimui pataisų, kuriomis suteikiama teisė A kategorijos šaunamaisiais ginklais prekiauti komercinėse parduotuvėse – tokių šalyje veikia 106. Šalia šios Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo pataisos Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys Virgilijus Alekna atkreipia dėmesį į valstybei ir žmonėms mažinamą biurokratiją: gyventojams priklausančių ginklų būklę vertintų nebe policija ir Vyriausybės institucija, o patys jų savininkai, be to, leidimai įsigyti ir nešioti ginklus būtų išduodami ne popieriniai, o elektroniniai.

Iki šiol kariai, šauliai, savanoriai A kategorijos šaunamuosius ginklus galėjo įsigyti tik Turto valdymo ir ūkio departamente prie Vidaus reikalų ministerijos (VRM), Vilniuje. „Toks valstybinis monopolis yra ne tik nepatogus pirkėjams, bet ir niekam nenaudingas. Todėl šios paslaugos privatizavimas užtikrins konkurenciją, pasiūlą ir reikmenų prieinamumą“, – teigia Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos narys V. Alekna.

Pagal įstatymo pataisas parengusios VRM duomenis, leidimą laikyti ir nešioti tam tikrus A kategorijos ginklus turi 781 asmuo.

Pataisomis taip pat siūloma sudaryti sąlygas, kad ginklų ir šaudmenų apyvartos licencijos ir leidimai turėti ginklus būtų išduodami per sistemą Epolicija.lt. Be to, pataisomis sukuriamos nuostatos, kad patys žmonės prisiimtų atsakomybę, ar jų laikomi ginklai yra tvarkingi.

Seimo nario pastebėjimu, atsisakyti popierinių leidimų ir licencijų bei perteklinių valstybės kontrolės funkcijų yra principo reikalas. „Policininkai kasmet surašo 1000 sprendimų, ar savininkų ginklai dar tvarkingi. Šitaip policija prisiima atsakomybę už privatų turtą ir, vykdydama perteklines funkcijas, eikvoja savo darbo laiką“, – teigia V. Alekna.

Seimas pavasarį taip pat pritarė V. Aleknos kartu su Seimo Pirmininko pavaduotoju Jonu Jaručiu parengtai Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo pataisai, pagal kurią leidimus A kategorijos ginklams jų savininkai privalo pratęsti ne kas 2 metus, o rečiau – kas penkerius.

Pavasario sesijoje Seimas taip pat leido kariams, šauliams, savanoriams A kategorijos ginklą laikyti namuose.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija