Ketvirtadienį minėsime Mokytojo dieną, ir ji šiemet bus ypač prasminga. Švietimo sferoje tvyrant iššūkiams, tai puiki proga parodyti rūpestį ir dėkingumą tiems, kurie tūkstančiams vaikų kasmet padeda tvirčiau žengti gyvenimo keliu. Padėkai įprasminti nebūtinos brangios dovanos – Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė pastebi, kad ši diena tampa proga pamaloninti mokytojus nedidelėmis, bet daug teigiamų emocijų suteikiančiomis dovanomis.
„Amžini švenčių ir dėkingumo simboliai – gėlės – tampa bene dažniausia dovana. Jeigu Rugsėjo 1-ąją karaliauja kardeliai, tai Mokytojo dienos proga pirkėjai paprastai renkasi įvairesnius žiedus. Labai populiaru skintos rožės, tulpės, gerberos – ryškios gėlės, kurių gali pakakti ir vos vieno ar kelių žiedų“, – pirkėjų įpročius apžvelgia V. Budrienė.
Pastebimai šią dieną ūgteli ir konditerijos, saldainių dėžučių, kitų saldumynų paklausa. Madingos tampa ir kitos valgomos dovanos – pavyzdžiui, medaus, gurmaniški sūrių ar riešutų rinkiniai. Tądien ne tik dovanojamos dovanos, bet paprastai rengiamos ir vaišės, tad pirkėjai dažniau užsuka įsigyti jau paruoštų užkandžių, pastebi ji.
„Taip pat akivaizdu, kad jau įsitvirtinusi graži tradicija mokytoją visos klasės vardu pasveikinti su skaniu tortu, todėl šiai progai „Iki“ konditeriai jau ne vienerius metus iš eilės kepa daug dėmesio sulaukiantį specialiai dekoruotą šventinį tortą“, – sako V. Budrienė.
Trūksta idėjų, kuo pradžiuginti mokytoją šiemet? Štai 3 „Iki“ rekomendacijos: malonią dovaną paruošite greitai ir nebrangiai.
1. Išraiškinga gėlė ar rudeniška nuotaika klasėje
Ne vienam artėjant šventinei dienai kyla klausimas: ką rinktis – žiedą, o gal puokštę? Ar verčiau pasodintą vazone? „Iki“ augalų skyriaus darbuotoja Vesta Paukštelo pataria visų pirma tai aptarti su kitais mokinių tėvais.
„Spalį, nepaisant jau besibeldžiančio rudens, galima įsigyti daug gražiai žydinčių gėlių: jurginų, rožių, tulpių, gerberų, gvazdikų ir kitų. Jeigu įteikiama dovana nuo visos klasės, verta pasirinkti ir didesnę skintų gėlių puokštę, kuri atrodys efektingiau. Jei kiekvienas dovana rūpinasi pats, tuomet pakaks ir vieno gėlės žiedo, tačiau jį papuošti galima elegantišku kaspinu“, – pataria V. Paukštelo.
Jeigu norite, kad dovana džiugintų ilgiau – pagalvokite apie vazoninį augalą, kuris gali tapti ir klasės puošmena. Gėlių žinovė tokiu atveju pataria vadovautis svarbiausiu kriterijumi – augalą prižiūrėti neturi būti sunku.
„Pavyzdžiui, puikiai tinka žydinčios kalankės. Šie sukulentai džiugina nedideliais raudonais, baltais, oranžiniais ar rožiniais žiedais. Be patrauklios išvaizdos, šio augalo privalumas – ir minimali priežiūra, mat jo nereikia dažnai laistyti, jis gerai laikosi tiek saulėtoje, tiek šiek tiek pavėsingoje vietoje, o tekainuoja vos porą eurų“, – pataria V. Paukštelo.
Originali dekoracija gali tapti ir rudeniškieji viržiai – paderinus skirtingų spalvų žiedus ir parinkus keletą rudeniu alsuojančių dekoracijų, galima papuošti visą klasės palangę ir taip ilgam sukurti džiugią nuotaiką.
2. Patys sudarykite dovanų rinkinį – bus nebrangu ir dėmesinga
Valgomos dovanos ne be reikalo yra populiarumo pike. Jos ne tik paprasčiausiai naudingos, bet ir jomis lengva parodyti išskirtinį dėmesį – palepinti atsižvelgiant į kiekvieno asmeniškus pomėgius.
„Arbatos arba kavos ir saldumynų rinkinys – visada per pertraukas tarp pamokų praverčianti dovana. Skubantiems parduotuvėse netrūksta jau paruoštų rinkinių, tačiau galima ir pačiam visai nesunkiai jį suruošti. Kartu taip lengviau kontroliuosite išlaidas, nes galėsite rinktis iš tų prekių, kam siūloma nuolaida. Į elegantišką dėžutę parinkite tai, ką mokytojas tikrai mėgsta, o ant jos dangtelio atidarius palikite ranka rašytą žinutę – tai leis jiems pasijusti svarbiems ir mylimiems“, – pataria V. Budrienė.
Svarstant, kas galėtų atsidurti tokioje dėžutėje, įvertinkite praktiškumą, originalumą ir mokytojo skonį. Galite įdėti kelių rūšių saldumynų ir skirtingų arbatų arba geros kokybės kavos, taip pat prieskonių jai gardinti. Mokytojams, kurie pirmenybę teikia sveikam mitybos stiliui, galite sukurti dovanų krepšelį su džiovintais vaisiais, riešutais ir kelių rūšių medumi. Mėgstančius eksperimentuoti virtuvėje galima nustebinti prieskonių iš viso pasaulio rinkiniu, o gėlininkams – padovanoti ne tik gėlių, bet ir įdomesnių augalų sėklų.
3. Naminiai sausainiai, iškepti kartu su vaiku
Skanūs, minkšti, purūs naminiai sausainiai – puiki staigmena bet kam. O jeigu į jų kepimo procesą įtrauksite ir patį moksleivį, dovana bus ypač prasminga. „Iki“ konditeris Thierry Lauvray siūlo šiai progai išsikepti visai nesudėtingai pagaminamų bananinių sausainių su šokolado gabalėliais.
„Šiems sausainiams neatsispirs net ir tie, kurie sako saldumynų nemėgstantys. Nenaudojantiems kiaušinių patiks tai, kad šiame recepte juos pakeičia bananas. Jis suteiks malonaus drėgnumo, o derinyje su šokolado gabalėliais tiesiog tirps burnoje. Beje, jeigu neturite jau paruoštų pirktinių šokolado gabalėlių – tiesiog susmulkinkite paprastą pienišką šokoladą“, – pataria Th. Lauvray
25 vnt sausainių reikės: 115 g sviesto, 80 g smulkaus rudojo cukraus, 40 g smulkaus baltojo cukraus, 1 prinokusio banano, 1 šaukštelio vanilės ekstrakto, 200 g kvietinių miltų, pusė arbatinio šaukštelio kepimo miltelių, žiupsnelio druskos, 100 g šokolado gabalėlių.
- Išimkite visus produktus ant virtuvės spintelės – jie turi būti kambario temperatūros. Bananą sutrinkite šakute.
- Į maišytuvo dubenį sudėkite sviestą ir abiejų rūšių cukrus. Maišykite, kol susidarys lengvas ir purus sviesto mišinys. Sudėkite sutrintą bananą ir vanilę ir toliau maišykite, kol ingredientai susijungs. Tada suberkite kvietinius miltus, sumaišytus su soda ir druska. Vėlgi gerai išmaišykite. Į tešlą įmaišykite 80 g šokolado gabalėlių (20 g jų pasilikite papuošimui).
- Kepimo skardą išklokite kepimo popieriumi. Imkite po šaukštą tešlos ir dėkite ant kepimo skardos. Ant kiekvieno sausainio viršaus užbarstykite likusius šokolado gabalėlius.
- Kepkite 175 ºC temperatūroje, geriausia – su ventiliatoriumi, apie 8-10 minučių arba kol sausainių kraštai paruduos. Išimkite iš orkaitės ir atvėsinkite ant grotelių.
Pranešimą paskelbė: Rusnė Tamošaitytė, UAB „Fabula ir partneriai”