Finansai,  Verslas

Priežastys, kodėl parduodamos įmonės

Kasmet Lietuvoje registruojami keli šimtai sandorių, kuomet parduodamos įvairios įmonės. Tad pirkimai-pardavimai iš principo nestebina, tačiau nesusidūrę vis dar paklausia, o kodėl parduodamos įmonės? Juk galima jas uždaryti, likviduoti, paskelbti bankrotą. Tačiau tokie scenarijai ne visuomet yra geri ir pateisinami. Todėl pasigilinkime į priežastis, kodėl verslininkai parduoda įmonę.

Toks verslo planas.

Yra toks verslininkų tipas, kuris nesiekia ilgalaikio prisirišimo prie verslo, jį labiau domina iššūkis sukurti verslą, išvystyti iki tam tikro lygio parodant jog jis turi potencialą ir yra pelningas ir tuomet jį parduoti. Taip realizuojama specifinė idėja, o pardavus verslą susigrąžinama investicija bei gaunamas pelnas.

Panašus verslo planas, tačiau smulkesnis yra įmonės sukūrimas, įteisinimas, tuomet išimamas pradinis kapitalas ir įmonė parduodama. Realiai parduodamas įmonės vardas ir įregistravimo dokumentai, tačiau pirkėjui tai naudinga, nes nebereikia „įšaldyti“ pradinio kapitalo, laukti, kol įmonė bus įregistruota – tereikia pasirašyti pirkimo dokumentus ir tą pačią dieną pradėti vykdyti veiklą. Plius, tokios įmonės kaina yra vos keli šimtai eurų, taigi labai nedaug.

Pardavimas geriau nei bankrotas.

Dažnai įmonės pardavimas tampa geriausiu problemos sprendimu, kuomet įmonė susiduria su finansiniais sunkumais. Pardavus įmonę patikimam investuotojui yra šansas, jog nauja valdžia imsis restruktūrizacijos ir įmonė bus pastatyta ant kojų. Tuo tarpu vadovas pardavęs įmonę susigrąžina investiciją ir atsikrato galvos skausmo dėl sunkios įmonės padėties.

Įmonė su sustabdyta veikla.

Smulkios ir vidutinės įmonės dažnai paklūsta sezoniškumui ar kitiems rinkos dėsniams, kurie priverčia sustabdyti verslą. Įmonės tvarkingos, be skolų, įsipareigojimų, tačiau tiesiog nevykdančios veiklos. Jos bet kada gali būti atgaivintos. Tačiau jei pats savininkas nenori atgaivinti, jis gali parduoti įmonę. Tokios įmonės, su gera reputacija yra gan paklausios. Šiuo metu ypač daug dėmesio skiriama statybų rinkai. Veiklos nevykdanti, parduodama statybų atestuota įmonė daugeliui pirkėjų tiesus kelias į sėkmę. Gundo būtent atestatas, kuris suteikia galimybę dirbti vienoje ar kitoje sudėtingesnėje srityje, kur reikalaujamas atestatas.