Namams

Metalinė stogo danga – puikus kainos ir kokybės santykis

stogasŠiandieninėje statybų rinkoje gausu įvairiausių stogo dangų. Tai suteikia didžiules kūrybines galimybes architektams ir projektuotojams. Projektavimas įgauna daug didesnes galimybes, išauga pasirinkimo laisvė. Tačiau namo savininkui neretai apsisuka galva svarstant, kokią stogo dangą rinktis. Tai priklauso nuo daugybės veiksnių. Svarbu yra atsižvelgti į pastato rūšį, atraminių stogo elementų konstrukcines savybes, tradicijas ir būdingą regiono klimatą, estetinius reikalavimus ir, be abejo, biudžeto galimybes. Norint tinkamai pasirinkti, reikia gerai žinoti įvairių stogo dangų pagrindines savybes. Šiandien aptarkime metalinių stogo dangų ypatumus.

Kiekvienais metais dažnėja stogų projektavimas ir dengimas naudojant metalines stogo dangas. Tai lėmė jų patikimumas, atsparumas ugniai, vandeniui, neigiamam aplinkos poveikiui, gana nedidelė kaina ir nesudėtinga šios dangos klojimo procedūra. Be to, ji yra ekologiška, visiškai nekenkia aplinkai, žmonėms ir gyvūnams. Mažas šios dangos svoris neapkrauna kitų namo konstrukcijų: sienų ir pamatų..

Visos šiuolaikinės metalinės stogų dangos yra gaminamos iš specialios stoginės geležies bei cinkuoto stoginio plieno. Neretai gamybai pasitelkiami ir spalvotieji metalai, pvz., varis, aliuminis, titanas, cinkas. Tokių stogų eksploatacija trunka nuo 30 iki 100 metų. Dažniausiai tokio tipo stogai yra įrengiami iš lakštinių medžiagų. Tai plokšti lakštai arba profiliuota skarda. Rečiau naudojamos metalinės čerpės.

Plokšti metalo lakštai visų pirma atsirado kaip stoginis plienas dar 19 a. Nuo atsiradimo jis tapo pati pagrindinė lakštinių stogo dangų rūšis. Šie lakštai gaminami iš plieno gali būti kartu su cinko danga (cinkuotas plienas) ar be jos (juodas plienas). Vidutinė plieninių stogo lakštų, pagamintų iš juodo neapdoroto plieno, eksploatacijos trukmė iki pirmo galimo atnaujinimo mūsų šalyje yra 20–25 metai, padengto cinko sluoksniu plieno – 25–30 metų, cinkuoto ir padengto polimerinėmis dangomis – apie 35–50 metų. Dažniausiai plieno lakštai, iš kurių yra formuojama stogo danga, yra cinkuoti bei iš abiejų pusių padengti pasyvaciniu sluoksniu, specialiu gruntu ir dažais, apsaugančiais nuo blukimo ir korozijos. Šios dangos atsparumas labiausiai priklauso nuo cinkuoto sluoksnio bei jo storio.

Profiliuota skarda arba metalo lakštai – yra banguoti cinkuoto plieno lakštai arba lakštinis aliuminis (aliuminio šiferis). Profilis dangai suteikia tvirtumo ir supaprastina jos jungimą, be to, suteikiama ir papildoma estetinė nauda. Tokia danga Europoje išpopuliarėjo praėjusio amžiaus aštuntajame dešimtmetyje. Profiliuota skarda yra profiliuojama pagal kiekvieno namo savininko pageidavimus. Profiliuoti metalo lakštai yra montuojami tiesiog ant paruoštų tašytų grebėstų naudojant specialius medvaržčius. Šią dangą nesudėtinga montuoti, ji atspari korozijai, ilgaamžė, nereikalaujanti daug priežiūros, estetiška, ekologiška ir ganėtinai nebrangi.

Metalinės čerpės – tai stogo danga, pagaminta iš profiliuotų plieninių lakštų su banguota gofros forma, kuri imituoja natūralių, iš molio pagamintų čerpių konfigūraciją. Šie lakštai būna padengti cinku bei polimeriniu sluoksniu, todėl labai gerai tinka mūsų šalies klimatui. Metalinių čerpių lakštai gali būti gaminami pačių įvairiausių rūšių, formų bei bangos aukščio ar pločio Taip pat galima rinktis ir iš gana didelės spalvų paletės bei išorinio čerpių sluoksnio padengimo tipų.

Taigi, kiekvienas namo savininkas turi individualiai nuspręsti, kokią stogo dangą rintis. Reikia atsižvelgti ne tik į savo finansines galimybes ir poreikius, bet ir pasikonsultuoti su specialistu ar gamintoju, turinčiu daug žinių. Jeigu tinkamai pasirinksite stogo dangą, jūs ne tik gerokai pagerinsite namo išvaizdą, bet ir padidinsite jo vertę.