Šventės

Krikštynos ir dovanos – ką reikia žinoti?

krikštynosMažylio atėjimas į šį pasaulį ir tam tikras svarbus žingsnis, krikštynos, yra ypatinga šventė ne tik mažajam bei jo tėvams, tačiau ir artimiausiems šeimos nariams ir draugams. O kuomet norisi džiaugtis ir padėkoti už įsižiebusią šypseną, teikiamos dovanos. Kam teikiamos dovanos ir kaip jas parinkti, aptarsime šiame straipsnyje.

Dovanas per krikštynas gauna ne tik mažylis ir jo tėvai, tačiau ir krikštatėviai, seneliai bei svečiai. Pradėkime nuo dovanėlių mažyliui. Žaisliukų krikštukui pridovanojama ir be progų, tad nereikėtų orientuotis į dar vieną vienadienį žaislą. Tai turėtų būti labiau su pačiu krikštu religija ar suasmeninta dovana. Įprasta dovanoti vaikišką patalynę, kurioje vėliau vaikutis galės miegoti, o ūgtelėjus būtų paliekamas kaip prisiminimas. Taip pat dažnai pasitaikanti dovana, maldos knygelė, tačiau ją derėtų suasmeninti – užrašyti palinkėjimą, arba ant odinio knygutės viršelio išgraviruoti vaikučio vardą ir krikštynų datą. Renkantiems kiek prabangesnę dovaną siūloma pagalvoti apie sidabrą – sidabrinis šaukštelis ar čiulptukas. Mūsų šalyje, kur gintaras laikomas Lietuvos auksu, įprasti ir gintaro dirbiniai: karoliai, kryželiai, angeliukų pakabukai.

Kaip jau minėta, krikštukas ne vienintelis besilepinantis dovanomis. Šią ypatingą dieną dovanėlės teikiamos ir seneliams. Tai simbolinis paminėjimas, jog tėvai tapo seneliais. Pavyzdžiui, močiutei galima padovanoti medinį šaukštą išgraviruotą smagiu užrašu, su mintimi, jog reikės gerai pamaitinti anūkėlį, seneliui įprasta dovanoti švilpuką, dūdelę, kad turėtų kuo suvaldyti anūką bei mokintų groti.

Šiais laikais, dovanėles įprasta dovanoti ir krikštynų šventės svečiams. Tačiau tai labiau simbolinės dovanėlės prisiminti šventę ir krikštuką – muiliukai, šokoladukai, žvakidės, pakabukai, uogienės indeliai, rankdarbiai. Tokioms dovanėlėms neskiriamas didelis biudžetas, tačiau visos dovanėlės turėtų būti suasmenintos, su palinkėjimu, krikštuko nuotraukyte ar vardu – tiesiog malonus prisiminimas ateičiai apie krikštynas.

Jei rengiamos teminės krikštynos, dovanėlės krikštukui ar dovanėlės svečiams, taip pat turėtų būti susijusios su tema. Taip išlaikomas bendras stilius, yra daug gražiau, o dažnai ir išvengiama galvos skausmo „o ką dovanoti“, nes tema nusako kryptį, į ką reikėtų orientuotis.