Transportas

Kaip atpažinti stabdžių suporto gedimą?

Automobilio stabdžių sistema susideda iš kelių svarbių elementų ir mazgų, kiekvienas jų turi savo paskirtį, nuo kurių tvarkingo veikimo priklauso visos transporto priemonės ir joje esančių žmonių saugumas. Suportai – vieni tokių mazgų. Jie yra reikalingi tam, kad paverstų jėgą, kurą yra spaudžiamas stabdžio pedalas į automobilio stabdymo jėgą. Kitaip tariant  – būtent suportas užtikrina stabdžių kaladėlių prispaudimą prie diskų, ko dėka vyksta greičio sumažinimas ir visiškas transporto priemonės sustabdymas.

Suportą sudaro dvi pagrindinės dalys: cilindras su viduje esančiu stūmokliu, kuris prispaudžia kaladėles prie stabdžių diskų bei kabės, prie kurių kaladėlės tvirtinasi. Taisyklingas ir rūpesčių nekeliantis stabdžių sistemos ir tame tarpe suportų darbas yra įmanomas tik reguliariai atliekant technines apžiūras ir savalaikiai nustatant gedimus. Tarp pagrindinių rodiklių, parodančių galimą suportų gedimą yra šie:

  • Stabdžių strigimas – atleidus stabdžio pedalą, stabdžiai reaguoja ne iš karto, o kurį laiką dar vykstą stabdymo procesas;
  • Stabdymo skysčio lygio sumažėjimas;
  • Stabdžio pedalas tampa lyg „minkštu“ ir nesijaučia spaudimo jėga;
  • Stabdžių „sukietėjimas“ – didelis pasipriešinimas jaučiamas spaudžiant stabdžio pedalą, kuriam įveikti tenka pasitelki didesnę nei įprastai jėgą;
  • Netolygus standžių kaladėlių ir diskų susidėvėjimas – pastebimas keičiant šias stabdžių sistemos dalis;
  • Stabdžių perkaitimas.

Visi šie ženklai parodo, jog yra priežasčių patikrinti suportus ir nustatyti jų atsiradimo priežastis. O jų gali būti tikrai nemažai: sandariklių susidėvėjimas, netinkamas sutepimas, kreipiančiųjų aprūdijimas, stūmoklio oksidavimas ir aprūdijimas. Laiku pastebėjus šias bėdas, jas galima išspręsti remontui skirtų komplektų pagalba, o užleidus, teks ieškoti naujų suportų savo automobiliui. Bet kuriuo atveju, kad ir nedideli įtarimai, jog stabdžių sistema nebefunkcionuoja taip kaip įprasta, turėtų būti patikrinti dėl galimų gedimų.