Įvairūs

Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos sesiją Strasbūre pradėjęs Lietuvos delegacijos pirmininkas kvietė įgyvendinti visas 2022 m. priimtas rezoliucijas, kuriose raginama suteikti Ukrainai visokeriopą pagalbą

2023 m. sausio 24 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos sesiją Strasbūre sausio 23 d. pradėjo Lietuvos delegacijos ETPA pirmininkas Emanuelis Zingeris. Kaip ilgiausiai esantis šios Asamblėjos narys jis atidarė žiemos sesiją 46 šalių parlamentarams primindamas apie daug vilčių demokratijos kūrimui sukėlusius 90-uosius. Jis taip pat teigė, kad „prie Rusijos karo prieš Ukrainą privedė nuolatinis Europos ir kitų Vakarų galybių nuolaidžiavimas Rusijos Federacijai, kuri žingsnis po žingsnio susidorojo su savo demokratais ir tapo diktatūra, pasiruošusia išoriniam karui“.

E. Zingeris pakvietė 46 šalių narių parlamentines delegacijas ir Europos Tarybos (ET) Generalinę Sekretorę įgyvendinti visas 2022 m. priimtas rezoliucijas, kuriose raginama suteikti Ukrainai visokeriopą pagalbą, o tai reikštų tiekti sunkiąją ginkluotę ir tankus.

Lietuvos delegacijos ETPA pirmininkas taip pat pabrėžė, kad 46 vadovų viršūnių susitikimas ET formate Reikjavike, kuris vyks šių metų gegužės 17 d., negali baigtis tik deklaracija ir aptarimu. Po visų konsultacijų turi būti pradėtas Tarptautinio tribunolo dėl agresijos nusikaltimo prieš Ukrainą veikimas. 

Viena iš svarbiausių Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos žiemos plenarinės sesijos Strasbūre temų bus diskusija, skirta Rusijos Federacijos agresijos prieš Ukrainą teisiniams ir žmogaus teisių aspektams, kurioje dalyvaus 2022 m. Nobelio taikos premija apdovanoto Pilietinių laisvių centro vadovė Oleksandra Matviichuk.

Susitikime pranešimus skaitys Islandijos Ministrė Pirmininkė Katrin Jakobsdotir (Katrin Jakobsdóttir) ir Vokietijos užsienio reikalų ministrė Analena Berbok (Annalena Baerbock). Į ETPA narius kreipsis Europos Tarybos Generalinė Sekretorė Marija Pejčinovič Burič (Marija Pejčinović Burić). Asamblėja išsirinks Prezidentą ir jo pavaduotojus.

Gautas prašymas sesijoje aptarti aktualijas, susijusias su pastarojo meto įtampa tarp Prištinos ir Belgrado.

Sesijoje bus daug kalbama apie kovą su smurtu prieš moteris. Pirmoji diskusija bus skirta seksualiniam smurtui konfliktų metu, o antroji bendra diskusija – Stambulo konvencijai, vyrų ir berniukų vaidmeniui ir atsakomybei stabdant smurtą lyties pagrindu prieš moteris ir mergaites bei būdams užkirsti kelią nelaisvei santuokoje.

Kitos darbotvarkės temos – ginkluoto konflikto poveikis aplinkai, iš Sirijos ir kitų šalių grįžtantys „Daesh“ užsienio kovotojai ir jų šeimos bei kontaktų atsekimo programėlių keliami etiniai, kultūros ir švietimo iššūkiai.

Šią savaitę Europos Tarybai besiruošiant minėti Tarptautinę Holokausto aukų atminimo dieną, E. Zingeris Holokausto aukų vardu pareikalavo sustabdyti Maskvos karą prieš Ukrainą pagrindžiančią dirbtinę antinacinę rusų okupantų leksiką, kuri „nuo pat karo prieš Ukrainą pradžios naudojama imperiniams tikslams prieš demokratinę Ukrainą pagrįsti“.

ETPA plenarinė sesija rengiama 2023 m. sausio 23–27 d.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija