Mokslas

Efektyvus mokymasis – kaip pasiekti gerų rezultatų lengviau

referataiMokymasis kaip ir bet kuri kita sritis reikalauja iš mūsų disciplinos, teisingų sprendimų ir gero laiko planavimo. Kuomet esame tinkamai motyvuoti, turime aiškius tikslus, uždavinius bei gerą mokymosi sistemą, norimų rezultatų visada pasieksime lengviau ir netgi patirsime malonumą paties proceso metu. Kaip tai pasiekti? Išsiugdykite įpročius.

Įpročiai ir dienotvarkė
Žmogaus mąstymas sukonstruotas taip, kad mums nuolat kartojamas veiksmas ilgainiui tampa savaime reikalingas. Lygiai taip pat kaip dauguma mūsų turi įprotį valytis dantis du kartus per dieną, galima išugdyti ir įprotį skaityti. Pradiniam jo suformavimui reikėtų maždaug mėnesio įtempto darbo su savimi, kuomet tuo pačiu paros laiku (geriausia anksti ryte) mes užsiimame protine veikla. Vėliau šis procesas taps nesudėtingas. Todėl būkite budrūs – neleiskite sau per anksti atsipalaiduoti.

Suformavę teisingą dienotvarkę, kuomet Jūsų mokymasis bus derinamas su aktyvia veikla, pastebėsite, kad ilgiau išliekate žvalūs bei lengviau įsisavinate informaciją. Jeigu nepasieksite šios būsenos, kuomet skaitydami lygiagrečiai galite mąstyti apie tai ką skaitote bei formuluoti savas mintis, Jūsų mokslui skiriamas laikas iš esmės bus išnaudojamas veltui, kadangi atmintyje perskaityta, tačiau asmenine patirtimi nesuvokta informacija išsilaiko ypač trumpai.

Tinkamos priemonės
Kuomet jau galite susikoncentruoti keletai valandų efektyvaus darbo, labai svarbu tinkamai pasirinkti informacijos šaltinius. Priklausomai nuo Jūsų įsigilinimo į studijuojamą sritį reikalinga skirtingo pobūdžio literatūra.

Pradžioje puikiai tiks enciklopedijos, apibendrinto pobūdžio leidiniai ar tiesiog kitų studentų rašyti referatai. Juose dažniausiai pateikiama apibendrinta ir susisteminta informaciją, kurios tikslumą visada galite patikrinti pagal darbe paliekamas nuorodas.

Šiek tiek pažengusiems rekomenduočiau straipsnius bei monografijas, kuriuose į nagrinėjamą temą jau būtų pažvelgta iš įvairių siauresnių kampų. Tarkime, socialiniai veiksniai visada yra aiškinami per daugybę skirtingų teorijų. Kuomet jau suvokiate kiekvienos jų esmę imkitės darbų, kuriuose objektas analizuojamas pasitelkiant vieną iš jų. Paprastai labai aiškūs ir naudingi būna diplominiai darbai, tačiau skaitydami juos visada peržiūrėkite ir šaltinius, kuriais remiantis yra formuojami teiginiai. Taip susikursite platų požiūrį į problemos esmę.

Kaip skaityti?
Skaitymo efektyvumas visų pirma priklauso nuo koncentracijos. Jeigu jaučiatės pavargę, tačiau vis dėlto jaučiate pareigą skaityti, būkite nepareigingi. Kaip jau minėta, skaitydami visada galvokite apie tai, ką skaitote. Jeigu ko nesuprantate, sustokite ir paklauskite savęs – „kodėl yra taip, kaip autorius rašo“. Tokiu būdu iškelsite sau diskutuotinus klausimus, į kuriuos atsakymus galėsite rasti tiek diskutuodami su dėstytojais, tiek skaitydami literatūrą. Įsidėmėkite, kad Jūsų mokslo rezultatai priklauso ne nuo vienkartinio gauto pažymio, kurį dažniausiai lemia įsiminta specifinė informacija, o nuo bendro dalyko suvokimo. Tik tokios žinios bus pritaikomos ateityje ir leis Jums sėkmingai vystyti tiek savo vidines savybes, tiek karjerą.