Įvairūs

Vadovauti Lietuvos žydų bendruomenei trečiai kadencijai perrinkta F. Kukliansky

Liepos 7 d. Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės visuotiniame narių susirinkime Faina Kukliansky trečią kartą perrinkta bendruomenės pirmininke. Taip pat išrinkti ir 26 Lietuvos žydų bendruomenės Tarybos nariai.    

Bendruomenės pirmininkas ketverių metų kadencijai renkamas atskirų Lietuvos miestų žydų bendruomenių  ir organizacijų atstovų balsų dauguma. Visuotiniame susirinkime dalyvavo 31 organizacijos atstovas iš 32, priklausančių Lietuvos žydų bendruomenei. Už dabartinės pirmininkės Fainos Kukliansky kandidatūrą atiduota 30 balsų iš 31 galimo.

Trečiai kadencijai perrinkta F. Kukliansky pabrėžė, kad svarbiausia jos, kaip pirmininkės, užduotis – vienybės telkimas tarp skirtingų žydų bendruomenių Lietuvoje. Kiti Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės prioritetai nesikeičia, tačiau, pasak F. Kukliansky, keičiasi gyvenimas – sparčiai sensta ir išeina Antrojo pasaulinio karo baisumus tiesiogiai patyrusi karta, tad rūpyba jais šiandieną tampa dar svarbesnė: „Toliau stiprinsime bendruomenės socialinio centro veiklą – rūpinsimės socialiai remtinais žmonėmis, įdarbinsime žmones su negalia ir padėsime juos įtraukti į bendruomenines veiklas. Kitas svarbus prioritetas – išlikusio žydų kultūrinio paveldo išsaugojimas bei įveiklinimas: turime puikių pavyzdžių, kaip restauruotos sinagogos tampa kultūrinės veiklos centru“.

Pasak F. Kukliansky, visoje Europoje nerimą kelia antisemitizmo augimas, su tuo susiduria ir bendruomenė Lietuvoje: „Lietuvos žydų bendruomenė yra pasiruošusi bendradarbiauti su atitinkamomis institucijomis bei vykdyti švietėjišką veiklą ir edukaciją, bet pasigendame sprendimų priėmėjų dėmesio ir noro bendradarbiauti.“ Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė pastebi, kad viešojoje erdvėje vis dar kyla interpretacijų Holokausto ir kitais svarbiais istoriniais klausimais, todėl visuomenės švietimas ir edukacija yra ypač svarbus uždavinys: „Šiemet minime 80 metų nuo Holokausto pradžios Lietuvoje sukaktį – tai skaudi data, nes ji žymi visos Lietuvos žydų bendruomenės sunaikinimo pradžią. Siekiame, kad visuomenė suprastų šios tragedijos mastą, todėl sukūrėme virtualų „Atminties kalendorių“, kuriame pasakojame Lietuvoje gyvenusių žydų istorijas“.

Lietuvos žydų bendruomenė ruošiasi aktyviai dalyvauti tarptautinių organizacijų veikloje ir naudotis pasauline tribūna kalbėti apie bendražmogiškas vertybes ir žmogaus teises. „Tikrai pasižadu visomis galimomis priemonėmis, t.y. ir įstatymų koregavimu, ir bendradarbiavimu su tarptautinėmis organizacijomis, kovoti su Holokausto neigimų ir iškraipymu, neapykantos nusikaltimais. Žmonės, ypatingai jaunimas turi žinoti tiesą ir tai neturi apsiriboti tik proginiais minėjimais“, – sako F. Kukliansky.

Bendruomenė taip pat įsitraukusi į diskusijas dėl Vilniaus senųjų žydų kapinių Šnipiškėse ir Olandų g. įamžinimo. „Šios teritorijos turi ir religinę, ir simbolinę reikšmę ne tik Lietuvoje esančiai žydų bendruomenei, bet ir daugybei žydų visame pasaulyje: šiose vietose buvo palaidoti jų protėviai ir visos žydų tautos gerbiami išminčiai. Siekiame, kad šių žmonių įamžinimas atitiktų žydų sakralinėms vietoms keliamus reikalavimus“, – sako F. Kukliansky. 

Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės pirmininkė tikina, kad bendruomenė yra pasiruošusi pristatyti savo identitetą visuomenei ir yra pagrindinis žydų kultūrą, istoriją ir vertybes atstovaujančių balsas. Bendruomenė taip pat planuoja tęsti jau susiformavusias tradicijas vilniečiams ir miesto svečiams pasakoti apie žydų kultūrą, rengti diskusijų ciklą aktualiomis temomis, o gurmanus supažindinti su tradiciniu litvakišku maistu, kurio galima paragauti atsinaujinusioje „Beigelių krautuvėlėje“.

Pranešimą paskelbė: Marija Dautartaitė, UAB „Fabula ir partneriai”