Įvairūs

Seimo Žmogaus teisių komitetas kels klausimą dėl jaunų darbuotojų galimai patiriamų patyčių ir neteisėto išnaudojimo

2020 m. rugsėjo 15 d. pranešimas žiniasklaidai

Rugsėjo 16 d., trečiadienį, Žmogaus teisių komitetas posėdyje be kitų klausimų nagrinės situaciją dėl galimai darbdavių nesąžiningo elgesio su darbuotojais. Į posėdį kviečiamas Valstybinės darbo inspekcijos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos vyriausiasis inspektorius Jonas Gricius.

Parlamentinės kontrolės klausimas dėl darbuotojų teisių apsaugos bus keliamas komiteto pirmininko Valerijaus Simuliko iniciatyva, reaguojant į „YouTube paviešintą situaciją apie vasarą Palangos greitojo maisto kioskelyje įsidarbinusias merginas. Paviešintame įraše buvęs premjero patarėjas Skirmantas Malinauskas atskleidžia istoriją, kuomet aštuoniolikmetė šiaulietė, susiviliojusi galimybe vasarą padirbėti Palangoje, liko be dalies sutarto užmokesčio. Be to, pateikta medžiaga leidžia manyti, kad prieš šiaulietę ir kitas merginas, dirbusias toje pačioje įmonėje, buvo naudojamas psichologinis spaudimas, jos buvo nepagrįstai apkaltintos vagystėmis ir pravaikštomis.

„Kalbėsimės apie nerimą keliančią situaciją, kuomet nesąžiningi darbdaviai piktnaudžiauja savo teisėmis ir galimybėmis, įvairiais būdais bei priemonėmis, įskaitant psichologinį smurtą, finansines sankcijas ir kitas, skriaudžia silpnąją pusę – darbuotojus. Norime aiškių atsakymų, kaip su tuo kovoja atsakingos institucijos, be to, planuojame pasiūlyti ir papildomų sprendimų“, – sako V. Simulikas.

Taigi, remiantis paviešinta medžiaga, darbdavys galimai pasinaudoja merginų darbu ir, naudodamas galios kontrolės santykį, bando jas atleisti nesumokėjęs sutarto atlygio. Komiteto pirmininkas siekia keisti situaciją, užtikrinant silpnesnės darbo rinkos grandies, tai yra darbuotojo, teises.

„Negalime toleruoti tokio elgesio, nes tai kerta per pasitikėjimą ne tik verslu, tačiau ir pačia valstybe. Privalome imtis priemonių tam, kad sukurtume sąlygas ir aplinką, kurioms egzistuojant darbdaviams nekiltų net minčių apie piktnaudžiavimą ar darbuotojų išnaudojimą. Sankcijos už tokius pažeidimus turi būti adekvačios ir veiksmingos, o ne simbolinės“, – teigia V. Simulikas.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija