Įvairūs

Seimo nario Vytauto Bako pranešimas: „Užtrunkantys tyrimai dėl koronaviruso didina jo paplitimo riziką, būtina spartinti procesą“

2020 m. rugpjūčio 25 d. pranešimas žiniasklaidai

Seimo narys Vytautas Bakas, atsižvelgdamas į tai, kad Lietuvoje tyrimai dėl koronaviruso užtrunka iki keturių dienų, kreipėsi į sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą, prašydamas paspartinti procesą ir apibrėžti tyrimų laiką.

Parlamentaras ministro teiraujasi, per kiek laiko asmuo, kuris įtaria užsikrėtęs koronaviruso infekcija ir užsiregistruoja trumpuoju numeriu, turi būti priimtas atlikti viruso testą. Konkretūs atvejai įrodo, kad vien eilėje tyrimui atlikti simptomus jaučiantis žmogus turi laukti dvi–tris dienas. Taip pat V. Bakas prašo atsakyti, per kiek laiko žmogus, kuriam buvo padarytas testas, gauna informaciją apie tyrimo rezultatus.

Keliamas klausimas, ar koronaviruso testo atlikimo ir rezultatų pateikimo terminai tuo atveju, kai asmuo sau įtaria koronavirusą ir oficialiai kreipiasi pagalbos į kompetentingą instituciją, yra numatyti teisės aktuose. Pasak V. Bako, juos būtina apibrėžti.

Pasak parlamentaro, panašių klausimų jis nuolat sulaukia susitikimuose su gyventojais. Šalies piliečiams įdomu, kiek proporcingai ir laiku taikomos rizikos mažinimo priemonės. Kyla pagrįsti klausimai, ar yra normalu, kad žmogus, turėjęs sąlytį su asmeniu, kuriam nustatytas koronavirusas, ir kuris pajunta viruso simptomus, laukia eilėje dvi–tris dienas, kol jam bus atliktas testas, po to – dar iki trijų dienų, kol jam bus pateiktas atsakymas. Ką daryti šiuo laikotarpiu jo artimiesiems, bendradarbiams.

„Lietuvos žmonės teiraujasi, kiek efektyviai valstybė sugeba užkirsti kelią ligos plitimui. Man yra žinomi konkretūs atvejai, kai žmonės testo rezultatų laukė tris–keturias dienas. Užtrunkantys tyrimai didina koronaviruso paplitimo riziką, tyrimų spartinimas galėtų sumažinti grėsmę žmonių sveikatai, išvengtume griežtų poveikio priemonių, varžančių žmonių ūkinę veiklą.

Apie tai, kad būtina didinti testavimo pajėgumus, spartinti tyrimų laiką Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete įspėjau sveikatos apsaugos viceministrą Algirdą Šešelgį, paprašiau atsakyti į klausimus, susijusius su Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijų, kuriomis siekiama užkirsti kelią viruso plitimui, įgyvendinimu Lietuvoje. Kadangi atsakymų negavau, tikiuosi, jog juos pateiks ministras“, – sakė V. Bakas.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija