2021 m. sausio 19 d. pranešimas žiniasklaidai
Kaip suteikti daugiau jėgos tiems, kurie padeda priklausomiems žmonėms? Tai buvo svarbiausias klausimas, į virtualią diskusiją sukvietęs tris dešimtis dalyvių iš skirtingų institucijų. Vienas iš diskusijos iniciatorių, Seimo narys Andrius Navickas, teigė: „Diskusija turėjo kelis svarbiausius tikslus. Pirma, į pokalbį įtraukti skirtingų valstybės institucijų atstovus, taip pat politikus, nevyriausybininkus, atskleidžiant, kad pagalba priklausomiems asmenims ir jų artimiesiems būtinai turi būti kompleksinė ir apimti įvairius lygmenis. Antra, išgryninti ir pasiūlyti šiuo metu rengiamam Vyriausybės programos įgyvendinimo priemonių planui konkrečius politinius veiksmus. Trečia, išryškinti, kokia svarbi yra pagalba priklausomų asmenų artimiesiems.“
Diskusijoje kalbėjo klinikinė psichologė dr. Justina Kymantienė, Priklausomų asmenų reabilitacijos ir reintegracijos bendruomenės „Aš esu“ vadovas kun. Kęstutis Dvareckas, „Kurkim Lietuvai“ projekto „Pagalba priklausomų asmenų artimiesiems“ kūrėjos Monika Budriūtė, Julija Jankaitytė ir Guostė Suchadolskienė, sveikatos apsaugos ministro patarėja Simona Bieliūnė ir šios ministerijos specialistas Ignas Rubikas, socialinės apsaugos ir darbo ministerijos viceministrė Vilma Augienė, Seimo nariai Mindaugas Lingė ir Morgana Danielė, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento vadovas Renaldas Čiužas.
Diskusijos metu buvo pripažinta, kad būtina imtis veiksmų, didinant pagalbos priklausomiems asmenims prieinamumą, apgailestauta, kad šiandien visų norinčiųjų sveikti negali operatyviai priimti detoksikacijos skyriai ar „Minesotos“ programos, vietų trūksta ir reabilitacijos bendruomenėse, o tai, kokia svarbi pagalba priklausomų asmenų artimiesiems, dar tik įsisąmoninama.
Kun. K. Dvareckas atkreipė dėmesį, kad Lietuvoje sunkiai skinasi kelią sociobiologinis pagalbos priklausomiems asmenims kelias. „Kurkim Lietuvai“ projekto dalyvės pristatė kognityvine elgesio terapija paremtą CRAFT (angl. Community Reinforcement and Family Training) pagalbos priklausomų asmenų artimiesiems skirtą projektą. Pasak jų, jei bus nuosekliai dirbama šia kryptimi ir bus atrastas finansavimo šaltinis – jau kitais metais galime pradėti ruošti žmones, sugebančius taikyti CRAFT programą praktikoje.
Labai svarbus buvo Igno Rubiko, kuris pristatė darbo grupės rengiamo kompleksinės pagalbos priklausomiems asmenims ir jų artimiesiems plano juodraštį, pranešimas. Sutarta būtinai į pagalbos plano rengimo procesą plačiau įtraukti ne tik politikus, bet ir žmones, kurie dirba reabilitacijos ir reintegracijos bendruomenėse. Taip pat į darbo grupę bus įtraukti ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovai.
Galima teigti, kad glaudesnis Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bendradarbiavimas, apie kurį kalbėta diskusijos metu, būtų svarbus šios diskusijos pasiekimas.
Seimo narys, Socialinių reikalų komiteto pirmininkas Mindaugas Lingė pasidžiaugė, kad visi diskusijos dalyviai kalba apie sistemos tobulinimą, niekas nereikalauja revoliucinių permainų. Tai esą reiškia, jog turime gerą galimybę spręsti konkrečias problemas, o ne viską pradėti nuo ginčo dėl pamatų.
Parlamentarė Morgana Danielė linkėjo ne vien akcentuoti skaudulius, bet ir pasidžiaugti tuo, kas per pastaruosius metus padaryta, padedant priklausomiems asmenims. Tiesa, šis jos palinkėjimas sukėlė diskusiją, kuri parodė, kad yra klausimų, ypač susijusių su pagalbos metodikomis, kuriais karštos diskusijos verda iki šiol.
Apibendrindamas diskusiją parlamentaras A. Navickas džiaugėsi, kad „pirmasis blynas neprisvilo“. Jo teigimu, buvo nuogąstavimų, kaip pavyks virtuali diskusija tokiu sudėtingu, subtiliu klausimu, tačiau akivaizdu, kad dialogas prasidėjo ir jį ateityje būtina tęsti. Parlamentaras palinkėjo Vyriausybės atstovams atsižvelgti į šios diskusijos įžvalgas, įtraukiant konkrečias priemones į Vyriausybės programos įgyvendinimo priemonių planą.
Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija