2024 m. gegužės 31 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienos ● Seimo nuotraukos ● Seimo transliacijos ir vaizdo įrašai)
Seimo narės Monikos Ošmianskienės surengtoje spaudos konferencijoje buvo diskutuojama opiu savivaldybės būsto nuomos kainų klausimu.
Egzistuoja grupės žmonių, kuriems valstybė buvo garantavusi lengvatinę nuomą visą gyvenimą, tačiau šiandien už savivaldybės būsto nuomą jie moka rinkos kainą ar net daugiau. Viena iš šių grupių – asmenys, kurie buvo iškeldinti iš grąžintinų patalpų ir dabar nuomojasi savivaldybės būstus. Taip pat tie, kurie valstybės paramą būstui gavo nepriklausomybės pradžioje, pagal tuo metu galiojusį teisinį reguliavimą, kuris numatė jiems ilgalaikes lengvatas.
Pavyzdžiui, pirmojo nepriklausomoje Lietuvoje ketvertuko mamai prieš 20 metų Vilniaus miesto savivaldybė suteikė būstą su garantija, kad galės jį nuomotis lengvatinėmis sąlygomis 99 metus. Šiuo metu šio būsto nuoma siekia daugiau nei 1000 eurų. Į šią grupę patenka ir šeimos, kurios savo gyvenimą planavosi pagal tuo metu galiojusią sistemą, kuri jiems žadėjo, kad nuomojamus būstus jie galės išsipirkti išsimokėtinai, tačiau dėl įvairių priežasčių to nepavyko padaryti.
Kita grupė – žmonės, iškeldinti iš grąžintinų būstų. Jiems buvo suteikti kiti būstai ir garantuota, kad juos laikui bėgant galės išsipirkti arba nuomotis lengvatinėmis kainomis. Šiuo metu jų būsto nuomos kaina prilygsta komercinei, nors teisę į lengvatinę nuomą šie gyventojai įrodė teisme.
„Abiejų grupių piliečiams valstybė sukūrė teisėtą lūkestį į būsto nuomos paramą – lengvatinę kainą, tačiau šiandien jiems skaičiuojama nuoma artima ar net didesne nei rinkos kaina. Gyventojai, planuodami savo ateitį šiuose nuomojamuose būstuose, yra investavę į juos dideles sumas, tikėdamiesi, kad galės juos įsigyti“, – situaciją pristatė Savivaldybės būsto nuomininkų asociacijos vadovas Vladimiras Adelšinas.
Seimo narė M. Ošmianskienė rengia Paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatymo pakeitimus, kuriais būtų apsaugotos žmonių, prieš keletą dešimtmečių gavę valstybės garantiją dėl būstų nuomos lengvatinėmis sąlygomis, išsaugotų savo teises.
„Turime įstatymais atstatyti teisingumą, kad išvengtume didesnių socialinių problemų ir užtikrintume abiejų grupių piliečiams teisę į lengvatinę savivaldybės būsto nuomos kainą iki jų gyvenimo pabaigos. Valstybė taip pat turi įgyvendinti savo prisiimtus įsipareigojimus“, – sakė Seimo narė M. Ošmianskienė. Jos teigimu, šis klausimas yra sudėtingas, todėl reikalauja didesnio politikų ir gyventojų dialogo.
Savo palaikymą socialinio būsto nuomininkams išsakė Seimo nariai Eugenijus Gentvilas ir Ieva Pakarklytė.
Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija