Įvairūs

Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos pranešimas: „Biudžetu atveriamas platesnis langas dirbantiems, savivaldai, žaliajam kursui“

2022 m. lapkričio 22 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

Net neįvedus naujų mokesčių, kitų metų biudžetu bus užtikrinamas viešųjų išteklių perskirstymo teisingumas ir solidžios investicijos pažangiam ekonomikos proveržiui. Seimo liberalai atkreipia dėmesį, kad antradienį parlamente tvirtinamas 2023 m. valstybės ir savivaldybių biudžetas, dėl sudėtingų geopolitinių ir ekonominių aplinkybių parengtas kaip socialiai jautrus, kartu išlieka pakankamai liberalus.

„Biudžetas liberalus vien tuo, kad kitais metais neatsiras naujų mokesčių. Valstybė daugelį poreikių patenkins iš pajamų ir skolintų lėšų“, – pabrėžia Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas.

Išskirtinė ir pamatinę liberalų programos nuostatą atitinkanti kitų metų biudžeto ypatybė – tai didinamos savivaldybių pajamos. „Šalia Seimo ketinimų suteikti savivaldybėms galimybes skolintis ir naujojo Vietos savivaldos įstatymo, biudžetu sukuriamas dar vienas būdas auginti savivaldybių savarankiškumą. Kitais metais savivaldybių biudžetai augs tris kartus greičiau už valstybinio iždo pajamas“, – teigia Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūno pavaduotoja Edita Rudelienė.

Šalia keliamų mokytojų, kultūrininkų, gydytojų atlyginimų kartu didinamas ir neapmokestinamas pajamų dydis – trečią kartą šią Seimo kadenciją. Ilgalaikis programinis liberalų tikslas – suvienodinti šį dydį su minimalia mėnesine alga.

Be to, biudžete, numatant milijardinius pagalbos paketus pabrangusiems energijos ištekliams ir išaugusių kainų sunkumams kompensuoti, kartu įdiegiamas stimulas iš esmės pakeisti Lietuvos ekonomikos architektūrą. Iš bemaž 3 mlrd. eurų investicijų kitais metais valstybė 1 mlrd. eurų skirs žaliajai transformacijai.

„Išgirdusi prašymus, Vyriausybė kompensuoja dalį energijos išlaidų. Vis dėlto šalia žuvies siūlome ir meškerę – investuojame vieną milijardą eurų į žaliąją transformaciją, kad kita žiema būtų gerokai pigesnė“, – atkreipia dėmesį frakcijos narys, aplinkos ministras Simonas Gentvilas.

Savo programoje liberalams žadėjus skatinti privačias investicijas į atsinaujinančią energetiką ir spartinti valstybinę renovaciją, kitu metu biudžetu šie programiniai tikslai turėtų pasiekti įgyvendinimo pusiaukelę. Žalioji transformacija bus įtvirtinama kuriant energetines bendrijas, spartinant daugiabučių namų renovaciją (kuriai 2023 m. numatyta 70,1 mln. eurų), skatinant gamybą iš žaliosios energijos (2023 m. – 224,5 mln. eurų), kt. Vien į saulės energiją per ateinančius trejus metus valstybė planuoja investuoti 1,1 mlrd. eurų.

2023 metų valstybės biudžeto pajamos sudarys 15,6 mlrd. eurų.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija