Kelionės,  Laisvalaikis

Pasivaikščiojimai Stambule

StambulasDidžiulis mietas Turkijos vakarinėje dalyje, kadaise buvęs įvairių civilizacijų nuosavybėje, ištvėręs daug karų ir apgulčių, Stambulas savyje sukaupė įvairialypės istorijos patirtį, kurią dabar atspindi tiek ir gyvenimu, tiek ir architektūros paminklais, pačio miesto planu bei išdėstymu. Šiuo mete Stambule bene šešiolika milijonų įvairių tautybių žmonių, o kasmet aplanko dar didesni srautai turistų, besitaikančių tiek vien į šį miestą, tiek ir platesnę Turkijos dalį, į Stambulą užsukdami vos dienai ar dviem, pavyzdžiui atostogų Antalijoje metu.
Miestas tarsi skiria vakarų pasaulį nuo rytų, Europą nuo Azijos, ir tą ribą netgi galima pajusti atvykus čia apsižvalgyti. Stambulas yra ant jūros krantų, išraižytas įlankų, upių bei pusiasalių, tuo jis dar labiau žavi. Kiekvienas miesto kampelis kažkuo vis kitoks, bet vis kažką ir primenantis. Tad geriausia pažintis su šiuo Turkijos miestu yra tiesiog daug daug vaikščioti, dairytis ir mėgautis. Imperijos sienų likučiai, senovinis arabiškas turgus, bažnyčios ir mečetės, siauros gatvelės ir plačios aikštės, seni, daug matę pastatai bei modernūs viešbučiai kiek atokiau nuo centro. Ir visa tai gana dideliam plote, visgi reikia sutalpinti oficialiai priskaičiuojamus šešiolika milijonų gyventojų. Tad pasivaikščiojimai po šį miestą tikrai užtruks.
Senasis Stambulas, arba jo senamiestis, yra Unesco saugomas pasaulio paveldo objektas, kuriame apstu įvairių lankytinų vietų. Iš pradžių žvilgsnis nukrypsta į Aya Sofya – šventosios išminties bažnyčią, kuri savo istoriją skaičiuoja jau maždaug pusantro tūkstančio metų. Čia išlikę ir labai senų mozaikų, freskų, tiesa, kiek nukentėjusių po Osmanų užkariavimo. Mieste yra nemažai ir musulmoniškųjų mečečių, garsiausia iš kurių – taip vadinama mėlynoji mečetė. Taip pat turistai srautai plūsta į valdovų rezidencijas – rūmus, kurių taip pat mieste ne vieni. Nuo seniausių laikų išlikusioje turgavietėje šiuo metu priskaičiuojama bene puspenkto tūkstančio įvairių parduotuvėlių. Išties puiki vieta pamatyti, kuo gyvena nemaža dalis vietinių, bei įsigyti įvairiausių suvenyrų nevykusiems kartu į Stambulą.
Pažinti miestą padeda ir ne vienas muziejus. Žymiausias iš jų – Stambulo archeologijos muziejus, apimantis ne vieną pastatą ir netgi eksponuojantis pačius pastatus. Meno mėgėjams verta susipažinti ir su vietiniu metu, tam puikiai tinka turkų ir islamo meno galerija, kur eksponuojami šių kultūrų meno kūriniai. Stambule išties yra ką pamatyti ir ko patirtį, tereikia daug vaikščioti ir stebėti, užsukti, aplankyti.