Darbas Norvegijoje
Finansai

Norvegija – laimės beieškant

Darbas NorvegijojeDidelės norvegiškos algos jau paviliojo ne vieną tautietį. Dideli, nors ir ne lengvi pinigai traukia daugelį. Turbūt didžioji dalis išvykstančiųjų – tai sezoniniai darbininkai, padirbantys ūkiuose ar statybose kelis mėnesius ir prisikrovę kišenes pinigų grįžtantys  žiemoti į Lietuvą. Bet ir tokių, kurie nusprendžia Norvegijoje kurtis gyventi ilgą laiką.

Pagrindiniai sezoniniai darbai Norvegijoje būtent ir yra statybose ir ūkiuose. Dažniausiai – žuvų ūkiuose, jų apdirbime. Tačiau kuo toliau, tuo vis aukštesnės kvalifikacijos tikimasi ir iš sezoninių darbininkų. Norinčių greitai ir daug užsidirbti netrūksta, tad natūralu, kad konkurencija į nekvalifikuotus darbu didelė. Tad važiuoti į Norvegiją tikintis lengvai gauti pagalbinio darbininko statybose ar nekvalifikuoto darbininko žuvų fabrike darbus yra gana drąsu. Bet viskas įmanoma. Tik reikia turėti omenyje, kad net ir tarp čia padirbėti vykstančių lietuvių didesnė dalis yra kurios nors srities specialistai, ar bent jau turintys šiokią tokią patirtį statybose. Tad lengva nebus.

Statybų sektorius net ir atšiaurioje Norvegijoje gali būti ir nesezoniniu darbu. Tai ko gero dažniausias užsiėmimas jau į šią šalį išvykusių gyventi tautiečių. Žinoma, žiemą statybų apimtys gerokai sumažėja, darbai persikelia į vidaus apdailos sritį. Konkurencija tarp norinčių dirbti dar labiau išauga. Natūralu, kad čia jau be specializacijos bus tikrai sunku. Tačiau esant geram plytelių klijuotojui, elektrikui ar santechnikui, turint tarptautinius sertifikatus, darbo patirtį, net ir žiemą galima rasti ką veikti Norvegijoje. Kuriantis gyventi šioje šalyje ilgiau, paprastai ir darbo paieškos trunka ilgiau. Nes nesinori dirbti bet ko, toli nuo namų, žmonės ieško didesnio stabilumo, mažiau nuo sezonų priklausančių pajamų. Tokioje situacijoje kokios nors srities išmanymas labai padeda.

Žymiai lengviau susirasti darbą Norvegijoje galima mokant šios šalies kalbą. Žinoma, į žurnalisto pareigybes turbūt nepretenduojate, tad stiprios gramatikos, plataus žodyno ir tvarkingo stiliaus niekas iš jūsų nereikalaus. Bet gebėjimas suprasti ką sako darbdavys, gebėjimas atsakyti į klausimus, susikalbėti – didžiulis privalumas kiekvienoje srityje, pradedant statybomis, žuvų fabrikais, ūkiais, baigiant labiau kvalifikuotais darbais. Mokant norvegų kalbą galima darbintis ir baruose, kavinėse, restoranuose kaip padavėjais ar barmenais. Taip pat atsiveria parduotuvių, degalinių tinklų rinka, kur reikia mokėti susikalbėti. Jei esate nusiteikę Norvegijoje gyventi ilgesnį laiką, įsigyti čia būstą, be kalbos neišsiversite. Tad rengiantis į šią šalį tikrai patartina skirti bent porą valandų per dieną jos mokymuisi. Pradžioje gal ir atrodys sunku, bet ateis lūžio taškas, kuomet jau galėsite pradėti kalbėti ir suprasti, ką sako kiti. Tuomet, būnant jau pačioje Norvegijoje, tobulėjimas pajuda sparčiau. Ir darbas Norvegijoje pasidaro daug realesnė, lengviau pasiekiama perspektyva.