Melatoninas
Sveikata

Melatoninas – geras miegas ir puiki savijauta

Didelė dalis žmonių susiduria su miego sutrikimais. Ir nors tai yra labai dažna problema, prastas miegas gali nulemti rimtus sveikatos sutrikimus. Nepakankamas, negilus ir nekokybiškas miegas gali sumažinti jūsų energijos lygį, neigiamai paveikti jūsų produktyvumą ir padidinti tokių sveikatos problemų kaip aukštas kraujospūdis ar diabetas riziką.

Melatoninas yra hormonas, kuris mūsų organizmui pasako, kada yra metas miegoti. Todėl jau senokai melatoninas tapo ir labai populiariu maisto papildu tarp žmonių, kuriems sunkiais sekasi užmigti.

Kas yra melatoninas?

Melatoninas yra natūraliai mūsų organizme gaminamas hormonas. Jis gaminamas kankorėžinėje liaukoje, kuri yra mūsų galvos smegenyse, tačiau taip pat šio hormono galima rasti ir kitose kūno vietose, pvz., akyse, kaulų čiulpuose ir žarnyne. Melatoninas dažnai yra vadinamas ir „miego hormonu“, kadangi didesnis šio hormono lygis gali padėti lengviau užmigti.

Tačiau pats melatoninas akimirksniu neužmigdo žmogaus. Šis hormonas tiesiog leidžia jūsų organizmui žinoti, kada yra nakties metas, todėl jūs galite atsipalaiduoti ir lengviau užmigti. Metaloninas taip pat veikia ir kaip galingas antioksidantas, turintis didelį teigiamą poveikį mūsų sveikatai. Jis gali pagerinti mūsų akių būklę, gydyti skrandžio opas ir rėmenį, sumažinti ūžesį ausyse ir netgi padidinti augimo hormono lygį vyrų organizme.

Kaip veikia melatoninas?

Melatoninas veikia kartu su mūsų organizmo biologiniu laikrodžiu. Šis hormonas padeda mums žinoti, kada yra laikas miegoti, prabusti ir valgyti. Jis taip pat gelbėja reguliuojant kūno temperatūrą, kraujo spaudimą ir hormonų lygį. Žmogaus organizme melatonino lygis pradeda kilti tuomet, kai už lango ima temti, tokiu būdu informuojant kūną apie tai, kad atėjo metas miegoti. Melatoninas taip pat sąveikauja su receptoriais, kurie padeda atsipalaiduoti, pvz., smegenyse susilpnina nervų veiklą, akyse sumažina dopamino lygį ir kt.

Tačiau būtina pažymėti, kad šviesa sutrikdo melatonino gamybą, kadangi šviesa yra vienas iš tų veiksnių, kuris mūsų organizmui pasako, jog yra laikas prabusti. Tuo tarpu melatoninas padeda mūsų kūnui pasiruošti miegui ir lengviau užmigti, todėl tai gali tapti veiksminga priemone, sprendžiančia miego sutrikimus.

Melatoninas gali padėti užmigti

Ne vieno atlikto tyrimo rezultatai parodė, kad melatonino maisto papildų vartojimas prieš miegą gali padėti lengviau užmigti. Viename tyrime dalyvavo 19 dalyvių, kurie susidurdavo su miego sutrikimais. Tyrimo metu buvo nustatyta, kad melatoninas tyrimo dalyviams padėjo vidutiniškai 7 minutėmis greičiau užmigti. Daugelyje tyrimų taip pat buvo nustatyta, kad melatonino pagalba reikšmingai pagerėjo ir žmonių miego kokybė.

Melatoninas gali padėti ir sprendžiant paros ritmo sutrikimus, kurie gali kilti perskridus kelias skirtingas laiko juostas ar dirbant pamaininį darbą. Kadangi laiko juostų keitimas ar pamaininis darbas organizmui turi didelį neigiamą poveikį ir tai gali sukelti laikinus miego sutrikimus, melatonino vartojimas gali būti veiksmingu natūraliu pagalbininku.

Melatoninas – veiksmingas maisto papildas

Tyrimai rodo, kad melatoninas yra labai veiksmingas maisto papildas, padedantis lengviau užmigti ir gerinantis miego kokybę – ypač, jei žmogus susiduria su nemiga ar paros ritmo sutrikimais. Be to, jis pasižymi ir kitais privalumais mūsų sveikatai bei savijautai.

Jei norima pradėti vartoti melatoniną, rekomenduojama vartoti po 1 kapsulę, kurioje yra 1 mg melatonino, per dieną likus 30 min. iki miego. Tačiau, jei jūs susiduriate su miego sutrikimais, turėtumėte daugiau dėmesio skirti ir savo sveikatai, pasistengdami sumažinti patiriamą stresą, atsisakydami bet kokių žalingų įpročių, vengdami šviesos šaltinių tamsiuoju paros metu, subalansuodami savo mitybą ir pasitelkdami kitus sveikai gyvensenai priskiriamus sprendimus.