Įvairūs

„Luminor“ pirmąjį šių metų ketvirtį užbaigė sustiprėjęs

„Luminor Bank AS“ paskelbė tarpinę pirmojo 2020 metų ketvirčio finansinę ataskaitą, kuri rodo nuosekliai didėjančias skolinimui skirto kapitalo apimtis ir pasirengimą padėti banko klientams įveikti COVID-19 sukeltą krizę.

„Luminor“ paskolų ir indėlių santykis pirmojo ketvirčio pabaigoje sudarė 99,7 proc. – palyginti su tuo pačiu laikotarpiu 2019 metais, ši proporcija sumažėjo beveik 9 proc. (buvo 108,4 proc.). Per laikotarpį indėlių portfelis padidėjo 567 mln. eurų, o paskolų portfelis sumažėjo  1,4 mlrd. eurų. Šie pokyčiai buvo planuoti siekiant išlyginti skolinimo riziką ir gerinti pelningumo rodiklius. 

Bankinės veiklos efektyvumas taip pat didėjo, tai atsispindi sumažėjusioje sąnaudų (išskyrus nenumatytąsias išlaidas) ir pajamų proporcijoje – pirmąjį ketvirtį šis rodiklis sudarė 57,5 proc. (pernai per tą patį laikotarpį – 59,7 proc.). Tačiau grynasis banko veiklos rezultatas pirmąjį ketvirtį buvo neigiamas – bankas per tris pirmuosius šių metų mėnesius patyrė 21,2 mln. eurų nuostolį. Tokį rezultatą didžiąja dalimi lėmė atidėjiniai potencialiai abejotinoms paskoloms, kurių grąžinimas gali būti apsunkintas COVID-19 viruso sukeltos pandemijos, didelę dalį šių paskolų sudaro 1 ir 2 grupės paskolos. 

„Luminor“ yra svarbi Baltijos šalių ūkių dalis, todėl bankas tęsė savo veiklą, teikė bankines paslaugas ir užtikrino galimybes naudotis bankine infrastruktūra nepaisant karantino, paskelbto Lietuvos Vyriausybės. Tuo pat metu „Luminor“ ėmėsi visų priemonių, kurios padėjo užtikrinti banko darbuotojų ir jo klientų saugumą. Šiuo metu „Luminor“ padeda sušvelninti pandemijos pasekmes, tęsdamas esamų ir būsimų klientų kreditavimą ir siūlydamas supaprastintą paskolų grąžinimo atidėjimo mechanizmą privatiems asmenims ir įmonėms.

Kovo 4 dieną „Luminor“ išleido pirmąją 500 mln. eurų vertės padengtųjų obligacijų emisiją, kurios palūkanos 25 baziniais punktais viršijo 5 metų apsikeitimo sandorių eurais palūkanų vidurkį, tad galutinis metinis pajamingumas buvo neigiamas ir sudarė –0,18%. Tai yra žemiausias palūkanų rodiklis, kada nors nustatytas Baltijos šalių emitentui, kuris nėra valstybė. Gautas lėšas bankas panaudojo sustiprindamas skolinimui skirto kapitalo bazę ir pagerindamas likvidumo rodiklį. 

Pirmąjį šių metų ketvirtį „Luminor“ Latvijoje įdiegė inovatyvią nuotolinio klientų identifikavimo ir registracijos sistemą, kuri šiemet taip pat bus įdiegta Lietuvoje ir Estijoje. Kitas svarbus žingsnis, skatinantis internetinį verslą – sėkmingas specializuotos elektroninės komercijos sistemos „E-Commerce Gateway“, padedančios organizuoti prekybą internetu, debiutas visose Baltijos šalyse. 

Bankas pirmąjį ketvirtį baigė kurti visiškai naują nepriklausomą mokėjimų infrastruktūrą, diegiamą „Luminor“ elektroninės bankininkystės sistemoje visose Baltijos šalyse. Šis sprendimas leis bankui įsitvirtinti tarptautinių mokėjimų paslaugų rinkoje.

„Luminor“ banko vadovas Erkki Raasuke pažymėjo, kad pirmasis 2020 metų ketvirtis pademonstravo „Luminor“ gebėjimą labai greitai perdėlioti šių metų prioritetus, tuo pat metu užtikrinant darbuotojų saugumą ir susikoncentruojant ties klientų poreikiais. 

„Mūsų pozicija buvo tvirta. Naujas organizacijos veikimo modelis ir veiklos optimizavimas mus sustiprino ir leido greitai pritaikyti veiklos procesus prie besikeičiančių sąlygų. Mes ir toliau stipriname organizacijos potencialą, įgalinantį mus padėti savo klientams ir leidžiantį operatyviai rinktis tinkamiausią scenarijų krizei plėtojantis ir poveikiui ekonomikai gilėjant. Dar svarbiau, kad mes aiškiai suvokiame savo vaidmenį atgyjančioje ekonomikoje ir esame pasirengę prisidėti prie šio proceso“, – sakė E. Raasuke. 

Pasak „Luminor“ banko Lietuvos skyriaus vadovo Andriaus Načajaus, pirmojo ketvirčio pabaigoje įvestas karantinas apvertė aukštyn kojomis didelę dalį Lietuvos ekonomikos, tačiau bankas labai greitai prisitaikė prie naujos realybės ir įrodė, kad subalansuoto augimo  strategija buvo teisinga. „Lietuvoje banko indėlių portfelis kovo pabaigoje viršijo 5,3 mlrd. eurų ir tai mums suteikia pasitikėjimo ir postūmį aktyviai veikti paskolų verslui ir gyventojams rinkoje. „Luminor“ taip pat tapo aktyviu Vyriausybės pagalbos priemonių plano įgyvendinimo dalyviu. Tikiu, kad bendromis pastangomis mums pavyks sumažinti pandemijos poveikį ūkiui ir sugrįžti į augimo kelią”, – pažymėjo A. Načajus.

Apie „Luminor“:

Bankas „Luminor“ yra trečias pagal dydį finansinių paslaugų teikėjas Baltijos šalyse. Bankas turi 900 000 klientų, jame dirba 2 500 žmonių. Pirmojo šių metų ketvirčio pabaigoje „Luminor“ užėmė 16 proc. Baltijos šalių indėlių rinkos ir 18 proc. paskolų rinkos. Banko akcinis kapitalas sudaro 1,6 mlrd. eurų, o kapitalo pakankamumo (CET1) rodiklis – 20,5 proc. 

Daugiau informacijos:

Vaidotas Vyšniauskas

Tel.: +370 61273474

El. p.: v.vysniauskas@publicum.lt

Pranešimą paskelbė: Rūta Slušnytė, UAB „Publicum”