Įvairūs

Lietuva pradeda pirmuosius Ukrainos atstatymo darbus

Ukrainos švietimo ir ugdymo įstaigų, infrastruktūrinių susisiekimo objektų atstatymas bei laikino būsto karo pabėgėliams įrengimas – tai prioritetiniai trumpojo laikotarpio Lietuvos darbai atstatant karo nuniokotą Ukrainą. Tokiam Ekonomikos ir inovacijų ministerijos parengtam Ukrainos atstatymo planui šios dienos pasitarime pritarė šalies Vyriausybė.

„Šiandien Ukraina mini savo Nepriklausomybės dieną. Simboliška, kad mes būtent šią dieną Vyriausybėje priimsime labai svarbų sprendimą, dėl Lietuvos dalyvavimo Ukrainos atstatymo projektuose“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.

Rugpjūčio pradžioje Ukrainoje lankėsi Lietuvos specialistų delegacija, kuri apžiūrėjo ir įvertino potencialius atstatymo projektus Ukrainoje. Ekonomikos ir inovacijų ministerija toliau koordinuos Ukrainos atstatymo darbus ir visų Lietuvos institucijų dalyvavimą šiame projekte.

„Mums dar reikės pasirengti konkrečius atstatymo planus ir susiderinti juos su Ukraina, atrinkti darbus vykdysiančias įmones, užtikrinti darbų finansavimą. Laukia dar daug darbo, tačiau džiugu, kad diskusijos po truputį virsta konkretesniais susitarimais. Taip pat puikiai suprantame, kad daug kas priklauso ir ne nuo mūsų. Pasikeitusi karo eiga, statybinių medžiagų trūkumas bei kiti sunkiai prognozuojami dalykai gali koreguoti mūsų planus“, – teigė ministrė.    

Artimiausiu metu numatoma pradėti viešuosius pirkimus dėl mobilios gyvenamosios stovyklos statybos Borodyankos miestelyje (Kyjivo sritis) 36 šeimoms. Šiame miestelyje po karo be namų liko keli šimtai šeimų. Stovyklos statybas ketinama užbaigti iki šių metų pabaigos.

Lietuva taip pat ketina kitais metais atstatyti tiltą per Trubižo upę Kyjivo srityje, renovuoti apgriautą mokyklą Borodyankos miestelyje bei atstatyti vaikų darželį Irpinės mieste. Dėl šių darbų dar reikės su Ukraina  suderinti projektų įgyvendinimo eigą, terminus, atsakomybes, techninę projekto dokumentaciją, finansinį pagrindimą ir pradėti išsamias technines derybas ir techninių užduočių parengimą.

Preliminari atstatomų objektų darbų kaina šiuo metu siekia 11 mln. eurų. Projektų finansavimas gali keistis dėl neapibrėžtos geopolitinės situacijos, karo veiksmų Ukrainoje, medžiagų ir darbo jėgos besikeičiančių kainų, papildomų objektų techninių specifikacijų įvertinimo.

Pranešimą paskelbė: Mindaugas Grinius, Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerija