Namams

Kompostas – draugas gamtai, pagalba sodui

kompostavimasSavo augalais ir aplinka besirūpinantys šeimininkai puikiai žino, kad kompostas yra labai svarbi sodo dalis. Tai vienoje vietoje pūvančios organinės atliekos, gaminančios sodui reikalingas medžiagas. Dažniausiai kompostas naudojamas kaip augalų žemės sluoksnis, nes pūvančios atliekos gamina organines medžiagas, kuriomis maitinasi komposte įsodinti augalai. Tai pat juo galima tręšti ir kitose vietose augančius augalus. Kompostavimas nepakeičiamas pagalbininkas sodo augalams, jei norite, kad Jūsų pasodinti augalai vešėtų ir jiems reikalingas medžiagas gautų natūraliu būdu.

Nors kompostas nėra tas dirvos tręšimo būdas, apie kurį žino kiekvienas sodo šeimininkas, tai nenuginčijamai geriausias ir natūraliausias būdas pasigaminti itin augalams naudingas trąšas. Kompostavimas pasižymi ir kitomis gerosiomis savybėmis.

  • Taupo vietą. Kompostuojant įrengiama viena vieta, kur metamos organinės atliekos. Taigi nuo šiol į kompostą galite mesti išravėtus augalus, nugenėtas medžių ar krūmų šakas. Dažniausiai dėl šių liekanų kyla klausimas, nes nėra vienos vietos joms išmesti, o štai kompostas sukuria tam puikią erdvę ir dar prisideda prie gamtos saugojimo.
  • Dirvos pagerėjimas. Kompostas yra vienas iš būdų pagerinti dirvožemio struktūrą. Naudojant kompostą dirva tampa laidesnė vandeniui, lengviau pasisavinama drėgmė, be to, geriau sulaikomos nuodingos medžiagos. Kompostu tręšiama dirva tampa puresnė ir ją yra lengviau įdirbti. Kompostas tampa puikiu kietos dirvos įveikimo būdu, kuomet norima pasodinti augalus nevešioje ir sausoje dirvoje.
  • Patalas daigams. Labai dažnai kompostavimas naudojamas ruošiant naują jauną dirvą. Kuomet naujoje sodo vietoje ketinama pasodinti augalų daigus, kompostas čia gali padėti sukurti jauniems augalams tinkamą dirvą. Be to, komposte pasodinti augalai ne tik greičiau augs, bet ir bus sveikesni, tvirtesni bei atsparesni įvairioms ligoms.
  • Padės kambariniams. Nors kai kurie žmonės mano, jog komposto žemė tinka tik lauko naudojimui, tai nėra tiesa. Iš tiesų kompostavimas puikiai praverčia ir kambariniams augalams. Į komposto žemę galite drąsiai sodinti kambarines gėles ir mėgautis jų sodriomis spalvomis bei gausiais žiedais. Komposto žemę ypač mėgsta ir balkono gėlės bei augalai, ypač petunijos. O panaudoję komposto žemes virtuvės sodinukams, jau po kelių mėnesių galėsite mėgautis gardžiais ir sveikais prieskoniais ant palangės.

Pradedant kompostavimą labai svarbu atskirti, ką galima mesti į komposto vietą ir ką ne. Jei manote, kad kompostavimas tai visų atliekų pūdymas, taip nėra. Kad kompostas būdų naudingas ir padėtų žemei, reikia laikytis tam tikrų taisyklių ir kruopščiai atrinkti, kas tinka kompostui, o ką verčiau išmesti į konteinerį.