Maistas

Iš kur patenka skaniausia arbata ant mūsų stalo?

Kiekvienuose namuose yra bent truputis arbatos. Dažniausiai lentynėlėje puikuojasi juoda, žalioji arbata ir kokia nors vaisinė. Nes net ir ne dažnai geriantys arbatą karts nuo karto pajunta norą išgerti puodelį šilto ir aromatingo gėrimo. Nenuostabu, arbata vienas populiariausių gėrimų pasaulyje, o jį mums padovanojo tolimoji Azija. Tačiau arbata arbatai nelygu, ir nesvarbu, jog ji skinama nuo to paties arbatmedžio krūmelio (lot. Camellia Sinensis). Tad priklausomai nuo regiono iš kurio pas mus patenka arbata, priklauso ir jos skonis bei kokybė.

Tad susipažinkime su regionais, iš kurių pas mus patenka daugiausia gardžios arbatos.

Kinija. Nenurungiama arbatos tiekėja pasauliui. Paruošia per 30 proc. visos pasaulyje parduodamos arbatos. Kinija yra didžiausias gamintojas, eksportuotojas ir arbatos vartotojas pasaulyje. Šioje šalyje stipri arbatos kultūra, didelis dėmesys kokybei, nes patys kinai geria daug arbatos.

Indija yra antra didžiausių eksportuotojų sąraše.  Šioje šalyje gausu didelių arbatos plantacijų, iš kurių tikriausiai visi yra girdėję Assam. Indija netgi turi savo vietinę arbatmedžio rūšį lot. Camellia Sinensis var. Assamica.

Kenija išsiskiria tuo, jog čia nėra didelių plantacijų, arbatos auginimu užsiima smulkesni verslininkai. Tačiau čia gaminama išskirtinės kokybės, unikali arbata.

Šri Lanka neabejotinai gyvena iš arbatos gamybos. Šalis iškėlusi kokybės kartelę pakankamai aukštai, tad Šri Lankos arbata itin vertinama. Ypač aukštikalnėse augintos baltosios arbatos.

Nuo pirmųjų nelabai atsilieka ir Turkija – įvardijama kaip 5 šalis pasaulyje pagal arbatos gamybą ir suvartojimą.

Indonezijoje arbatos gamyba prasidėjo apie 1700-uosius. Ši šalis daugiau arbatos eksportuoja nei pasilieka vidaus rinkai.

Vietnamas šiuo metu gerai žinomas arbatos rinkoje, tačiau ilgi karo laikotarpiai buvo sustabdę arbatos industrijos plėtojimą šalyje. Gamyba pradėjo atsigauti ir užsiimti savo poziciją po saulę tik apie 1980-uosius. Vietname daugiausia gaminamos žaliosios arbatos.

Japonija gamina daug arbatos, tačiau didžioji dauguma produkcijos paliekama vidinei rinkai. Eksportuojama tik žalioji arbata matcha.

Į šį sąrašą bando įsipaišyti ir Iranas, kuris sparčiai vejasi kitus savo konkurentus ir vis daugiau investuoja į arbatos gamybą.

Kaip minėta, daugelis arbatos gamintojų yra iš Azijos šalių, tad netikėta, jog tarp didžiausių gamintojų atsiduria ir Argentina. Šalyje gamina arbata naudojama šaltosioms arbatoms ruošti, daugiausia eksportuojama į JAV.

Taigi, didelė tikimybė, jog ir pas jus namie esanti arbata yra būtent iš šių šalių. O jei nesate tikri, tuomet verčiau pirkite iš specializuotų arbatos parduotuvių, kurios aiškiai nurodo kur nuimtas arbatos derlius ir kas ją paruošė.