Laisvalaikis,  Namams

Gamtos kampelio įdomybės: kiek miega gyvūnai ir kodėl?

Mokslininkai jau seniai nesutaria, kiek laiko reikia miegoti žmogui: vieni teigia, kad gerai savijautai būtinos bent 8 val. miego, kiti mano, kad žmogaus organizmas pats žino, kiek jam pakanka poilsio. Kol mokslininkai ginčijasi, gyvūnijos pasaulis ramiai pučia į ūsą ir nesuka sau galvos. Tarkim kaimo arkliukui pakanka vos 3 val. miego, karvei – 4 val., katės gali išmiegoti 12 val. ar net daugiau. Sakote tingumo viršūnė? Ne visai, šeškai ar pelėausiai gali išmiegoti net iki 20 val. Mokslininkams jau seniai suka galvas, kodėl vieni gyvūnai miega tik pora valandų per parą, o kiti vos nepramiega viso savo gyvenimo.

Dydis yra svarbu

Pastebėta, kad didesni gyvūnai ilgiau mėgaujasi miegu. Ir tai visai nenuostabu, koks drąsuolis sugalvotų pulti miegantį liūtą arba tigrą? Didesni gyvūnai jaučiasi saugiau, todėl gali labiau atsipalaiduoti, kad savo poilsio metu netaps kažkieno kito vakariene.

Ilgas miego valandas lemia ir miegojimo vieta: kuo ji saugesne, tuo gyvūnas ilgiau miega. Pavyzdžiui, įvairūs graužikai iš šikšnosparniai gali išmiegoti net 20 val., nes puikiai žino, kad tamsiame urve ar aukštose olų lubose jų niekas nepasieks. Tuo tarpu, gazelės, žirafos ir kiti žolėdžiai gyvūnai, kurių gyvybei nuolatos gresia pavojus, miega gerokai trumpiau. Žirafa per parą miega vos 2 val. ir yra nuolatiniame „budėjimo“ režime, kad reikalui esant, galėtų bėgti, kiek kojos neša. Išties nuostabu, kaip gyvūnai sugeba prisitaikyti prie gyvenimo sąlygų ir koks stiprus jų išgyvenimo instinktas.

Miegą lemia ir mitybos įpročiai

Mokslininkai pastebėjo, kad gyvūnų miegojimo įpročius lemia ir medžioklės laikas. Tarkim, jei gyvūnas miega dienomis, tai į medžioklę paprastai išsiruošia naktį ir atvirkščiai. Be to, daug miego trukmei turi ir mityba. Žolėdžiai miega mažiau, nes maitinasi gana lengvu ir neapsunkinančiu maistu, todėl didžiąją savo laiko praleidžia žiaumodami lapus ar žolę. O štai plėšrūnai, kurie maitinasi gana sočiai ir ilgiau jaučiasi sotūs, gali ilgiau pasnausti atokaitoje, kol susivirškins grobis. Tad šiuo klausimu nelabai skiriasi ir nuo žmonių, juk ir mes sukirtę riebų mėsos kepsnį, aptingstame ir pradedame snausti.