Įvairūs,  Paslaugos

Elektros energijos kaina. Kokią ją turime? Nuo ko ji priklauso? Ar visiems vienoda?

Elektrum elektros tarifaiLietuviai, atlikę įvairius skaičiavimus, jau turėjo progų įsitikinti, kad mūsų šalyje elektros kainos yra vienos aukščiausių Europos Sąjungoje, palyginus atlyginimų dydžius ir perkamąją galią. Būtent dėl per menkos perkamosios galios energijos kainos ir atrodo tokios aukštos. Paskaičiavus elektros kainą, ji sudaro apie keliolika euro centų – prieš 2-3 m. buvo 16 ct. Toks įkainis – net pusantro karto didesnis negu mūsų tolesnėje kaimynėje Estijoje bei Skandinavijos valstybėse, taip pat net ir latviai už elektrą moka 1 euro centu mažiau nei lietuviai.

Tačiau ekspertai jau pareiškė savo nuomonę, kad ateityje elektros kainos mūsų šalyje ženkliai nesumažės. 2014 metų pradžioje elektra pigo keliais centais, tačiau vis tiek jos kaina išliko santykinai aukšta ir už 1 kilovatvalandę siekė net iki pusės lito, priklausomai nuo pasirinkto tarifo. Ekspertų nuomone, vienintelis kelias, kad energijos kainos neatrodytų tokios didelės ir bauginančios – padidinti atlyginimus. Tuomet ir elektros įkainiai nebeatrodys tokie aukšti.

2014 metų pradžioje buitiniai elektros vartotojai sulaukė gerų naujienų, jog nauji elektros tarifai pradžiugins kiekvieno mėnesio pabaigoje. Nuo 2014 metų vasario gyventojus pasiekė elektros sąskaitos jau su naujais skaičiukais. Nudžiugino šie skaičiai ar ne, spręsti patiems vartotojams.

2014 metų  elektros tarifai vienos laiko zonos vartotojams:

  • standartinis planas – 47,4 ct/kWh;
  • elektrinės viryklės planas – 4,5 ct/kWh;
  • planas „Namai” – 42,7 ct/kWh;
  • planas „Namai plius” – 41 ct/kWh.

2014 metų  elektros tarifai dviejų laiko zonų vartotojams:

  • standartinis planas – dieną 51,3 ct/kWh, naktį 38,4 ct/kWh;
  • elektrinės viryklės planas – dieną 50,3 ct/kWh, naktį 37,8 ct/kWh;
  • planas „Namai” – dieną 45,9 ct/kWh, naktį 35,3 ct/kWh;
  • planas „Namai plius” – dieną 43,9 ct/kWh, naktį 34,2 ct/kWh.

Nekintančio pastovaus plano turėtojai nuo 2014 metų už elektros energiją moka pastovų 10 litų

mėnesinį mokestį, jei jie naudojasi planu „Namai”, arba 20 litų mokestį, jei jie naudojasi planu „Namai plius”.

Energetikos sektoriaus planuose nebe pirmus metus yra planas jungtis su Švedija bei Lenkija, tačiau pastarieji veiksmai reikšmės elektros energijos kainoms neturi. Jungčių nutiesimas palankus tuo, kad elektros energija bus tiekiama saugiau, patikimiau, greičiau ir panašiai. Ne ką mažiau kainuos ir alternatyvi elektros energijos gamyba iš atsinaujinančių resursų – tokiu būdų bus taupomi tik gamtos ištekliai ar panaudojamos atliekos.

Tačiau nesame toji valstybė, kuri už el. energiją mokėtų daugiausia – tuo belieka pasidžiaugti. „Eurostat“ atliktų tyrimų duomenimis, ES už elektrą daugiau moka tik kelių šalių – Ispanijos, Lenkijos, Kipro, Slovakijos, Vengrijos ir Maltos – gyventojai. Bene didžiausios elektros kainos buvo Maltoje: per 24 euro centus už 1 kWh. Pigiausia elektra džiaugiasi prancūzai, suomiai, danai, kur 1 elektros kilovatvalandė kainuoja vos 9 euro centus. Briuselyje veikianti organizacija „Central Europe Energy Partners“ atliko tyrimą ir nustatė, kad už elektrą daugiausia moka Vidurio ir Rytų Europos valstybės.

Nuo ko priklauso kaina?

  1. Elektros pirkimo kaina, kuri turi atitikti Valstybinės kainų komisijos reguliavimo principus. Tai kaina, kuri sumokama elektros gamintojui perkant elektrą biržoje ar kitu būdu.
  2. Visuomeninio tiekėjo teikiamos elektros perdavimo paslaugos, vykdomos aukštos įtampos elektros laidais.
  3. Visuomeninio tiekėjo paslaugų sistemų užtikrinimas, kad elektros energija būtų tiekiama nuolat ir nenutrūkstamai, o įvykę gedimai ar avarijos būtų tuojau pat likviduojami.
  4. Visuomeninio arba nepriklausomo elektros energijos skirstytojo paslaugų kaina, kuomet elektros energija skirstoma vidutinės arba žemos įtampos elektros laidais.
  5. Visuomeninio arba nepriklausomo elektros energijos skirstytojo darbo priežiūros, darbuotojų išlaikymas, avarijų likvidavimo kainos.
  6. Pridėtinės vertės mokestis, kuris Lietuvoje atitinka 21 proc.

Ar visiems taikomi vienodi elektros tarifai?

Šiuo metu jau galime drąsiai į straipsnio pavadinime iškeltą klausimą atsakyti „Taip“. Kiek yra elektros vartotojų, tiek yra skirtingų vartojimo poreikių, įpročių ir visiems viena vartojimo schema nevisuomet yra tinkama, ypač kalbant apie didžiuosius elektros energijos naudotojus. Kodėl tarifai nėra vienodi bei kas tai lemia, pasistengsime trumpai aptarti šiame straipsnyje.

Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą, buvo prisijungta prie vientisos elektros ūkio valdymo sistemos, pradėti ūkio pertvarkymo darbai, kurie jau yra apčiuopiami. Jau dabar stambieji elektros naudotojai elektrą perka iš nepriklausomų elektros tiekėjų elektros biržoje. Birža tai platforma, kurioje priklausomai nuo pasiūlos ir paklausos santykio kinta elektros pirkimo kaina ir vyksta pirkimo bei pardavimo sandoriai. Lietuvos prisijungimas prie Skandinavijos – Baltijos šalių biržos leidžia įmonėms įsigyti pigiau bei atitinkamai planuoti savo suvartojamą elektros kiekį bei pagal jį pasirinkti reikiamus tarifus.

Gyventojams įprasti dieniniai ir naktiniai tarifai ne visuomet tinkami komercinėms ar gamybos įmonėms, tad stambiausi nepriklausomi elektros tiekėjai atsižvelgdami į įmonės poreikius ir elektros naudojimo specifiką pasiūlo labiausiai tinkamus planus, o vartotojui belieka išsirinkti optimaliausias paslaugas ir kainas siūlančią įmonę.

Didžiausias Lietuvoje nepriklausomas elektros tiekėjas Elektrum taip pat reaguodamas į klientų poreikius siūlo keletą skirtingų sprendimų verslui, o ir Elektrum  elektros tarifai atitinkamai skiriasi, tad pasirinkti gali kiekvienas. Štai, pavyzdžiui, norintys lengvai planuoti savo išlaidas, renkasi „Stabilus klikt“ tarifą, kurio privalumas nesikeičiančios kainos visą sutarties periodą. O tiems, kurie dirba dienomis ir daugiausia elektros sunaudoja darbo dienomis, o elektros kaina priklauso nuo apkrovų ir elektros sunaudojimo konkrečiu paros metu. Dirbantiems 24/7 idealiausias naktinis planas, kadangi naktį yra minimalios elektros linijų apkrovos tad ir elektros tarifas yra mažesnis bei leidžiantis atitinkamai sutaupyti .

Taigi sugrįžtant prie temoje užduoto klausimo, kiekvienas priklausomai nuo savo poreikių renkamasi atitinkamą elektros tarifą, žinoma, su tikslu, jog elektros kaina bus palanki ir leis sutaupyti. Tam šiuo metu Lietuvoje sudarytos visos sąlygos, tereikia išsirinkti nepriklausomą elektros energijos tiekėją.