Daugiau negu 1,6 mln. vienkartinių gėrimų pakuočių kasdien surenkanti ne pelno organizacija VšĮ „Užstato sistemos administratorius“ (USAD) nustatė tarifus, kurie kitąmet bus taikomi Lietuvos gėrimų gamintojams ir importuotojams.
„Tarifų dydžius ir pokyčius lemia antrinių žaliavų kaina, kuri yra pastebimai nukritusi po ankstesniais metais pasiektų aukštumų. Todėl mažėja finansinės įplaukos už perdirbėjams parduodamas pakuočių atliekas. Teko keisti tarifus, kad praradimai būtų kompensuoti ir užtikrintas sistemos veiklos tęstinumas. Taip pat atsižvelgta į makroekonomikos prognozes, darbo užmokesčio pokyčius ir infliaciją“, – teigia USAD vadovas Gintaras Varnas.
G. Varnas atkreipia dėmesį, kad aliuminio rinkos kaina pasaulyje yra smukusi daugiau negu penktadaliu, o PET antrinių žaliavos kainuoja net trečdaliu pigiau, lyginant su 2018 metais. Dėl žaliavų kainų nuosmukio sistema gauna kur kas mažiau lėšų iš perdirbėjų, todėl gamintojams ir importuotojams tenka labiau prisidėti prie užstato sistemos palaikymo Lietuvoje.
USAD valdybos sprendimu tarifai grįžta į 2017-2018 metų lygį, neviršydami bendrų makroekonominių rodiklių tendencijų, kurias prognozuoja Lietuvos bankas (LB). LB duomenimis, darbo užmokestis 2020 metais augs 6,8 proc., o vidutinės metinės infliacijos rodiklis sieks 1 procentą.
„Tikimės, kad ateityje atsigaunant ekonomikai augs ir antrinių žaliavų kainos, tad atitinkamai galės būti keičiami ir tarifai“, – komentuoja G. Varnas. Be to, atkreiptinas dėmesys, kad dėl šiuo metu sumažėjusių žaliavų kainų gamintojai gali tikėtis palankesnių skardinių įsigijimo sąlygų.
Gamintojai ir importuotojai už aliuminio skardines nuo kitų metų mokės 1,7 ct/vnt., už plienines skardines – 4,5 ct/vnt. Plastikinėms pakuotėms bus taikomas 3,2 ct/vnt. tarifas. Vienkartiniai stikliniai buteliai bus apmokestinami 4,7 ct/vnt. tarifu.
Per dešimt šių metų mėnesių perdirbimui grąžinta per 527 milijonų vienkartinių stiklo, plastiko ir metalo pakuočių. Iš viso nuo užstato sistemos veiklos pradžios Lietuvoje gyventojai susigrąžino užstatą už daugiau kaip 2,6 mlrd. vienkartinių pakuočių. USAD nustatyti tarifai mokami nuo kiekvienos į Lietuvos rinką išleistos pakuotės.
USAD duomenimis, dažniausiai į taros surinkimo vietas gyventojai grąžina plastiko buteliukus ir metalines skardines, kurių iš viso surenkama per 92 procentus.
Pažymėtina, kad stiklo pakuotes vartotojai yra linkę ne taip pavyzdingai grąžinti – į surinkimo vietas atkeliauja 85 proc. į rinką išleistų butelių. Pagal teisės aktų reikalavimus gamintojai ir importuotojai yra įsipareigoti surinkti ne mažiau kaip 90 proc. stiklo pakuočių. Nepasiekus šio rodiklio, turi būti mokamas pakuočių taršos mokestis, kuris yra įskaičiuotas į 2020 metų, o taip pat ir į kitų metų, tarifą. USAD atkreipia dėmesį, kad kitąmet pakuočių taršos mokestis auga daugiau negu du kartus.
Pasak USAD vadovo G. Varno, kitąmet vartotojai bus aktyviau raginami į taros surinkimo vietas pristatyti stiklines pakuotes. „Stiklinės pakuotės yra sunkesnės, gali sudužti, todėl vartotojai perdirbimui jas grąžina rečiau. Tačiau, jeigu stiklo atliekos patenka ne pas perdirbėjus, o į gamtą, prireiks milijono metų, kad jos suirtų“, – primena G. Varnas.
Penktus metus veikiančia užstato sistema mūsų šalyje naudojasi 9 iš 10 gyventojų, o absoliuti dauguma (98 proc.) apklaustųjų per spalį atliktą tyrimą nurodė, kad sistema yra reikalinga.
Pranešimą paskelbė: Kristina Kukarevičiūtė, UAB „Fabula ir partneriai”