Namams

Ar reikia stogo plėveles glausti prie vatos?

stogasSusitaikykime, kad gyvename labai nedraugiško klimato zonoje. Vasara mūsų stogo dangas kaitina 30 laipsnių karštis, žiema ant mūsų namų latako kabo varvekliai ir stogams reikia apsaugoti mus nuo spiginančio 30 laipsnio šalčio. Tai viena diena mus šildo saulutė, tai kitą dieną barbena lietus į stogo dangą. Kadangi mūsų klimato zona yra permaininga, reikia namo stogo konstruktyvą su stogo plėvelėmis sumontuoti pagal visas technologines taisykles.

Jei statotės namą arba keičiate stogo dangą turbūt apie stogo plėveles dar nepagalvojote. Juk visiems svarbiausia stogo danga, stogo spalva, padengimas ir forma. O ar dažnas iš mūsų pagalvoja apie stogo plėvelę?

Juk atrodo viskas labai paprasta, nuėjai į didelį prekybos centrą, paprašei berniuko stogo plėvelės, nusivežei ją prie namo, užsimetei ant stogo konstrukcijos gegnių ir viskas. Deja taip nėra. Su stogo plėvelėmis yra tam tikrų niuansų, kuriuos turi žinoti kiekvienas kas montuojasi stogo dangą ant savo namo.

Pradėkime nuo stogo plėvelių tipų, jų yra keli ir dabar aš išvardysiu:

  • Antikondensacinės stogo plėvelės.
  • Difuzinės stogo plėvelės.
  • Vėjo izoliacinės plėvelės.
  • Garo izoliacinės plėvelės.

Antikondensacinės stogo plėvelės, mano manymu, yra atgyvena. Jos nepraleidžia garo ir kainuoja tiek pat kaip ir difuzinės stogo plėvelės, kurios praleidžia garą. Šių plėvelių instrukcijoje jau būna parašyta, kad negalima plėvelės glausti su vata. Su tuo aš nesiginčiju ir visiškai sutinku. Bet jau keli metai, kai nesusiduriu stogų srityje su antikondensacinėmis stogo plėvelėmis, todėl manau neverta daugiau apie šias plėveles ir šnekėti.

Vėjo izoliacinės plėvelės netinka montuoti po stogo danga. Jos būna iš tokių pačių medžiagų kaip difuzinės plėvelės, bet gaminamos tik iš dviejų sluoksnių. Kadangi gaminamos tik iš dviejų sluoksnių, tai į stogą vėjo izoliacinių plėvelių negalima montuoti.

Garo izoliacinė stogo plėvelės montuojasi po vatos sluoksniu, prie kambario lubų. Šios stogo plėvelės funkcija neleisti garui iš kambario patekti į vatą stogo konstrukcijoje. Apie ją irgi nerašysiu, nes tai pati paprasčiausia stogo plėvelė, kuri gaminama iš paprasčiausio šiltnaminio celofano.

Difuzinė stogo plėvelė gaminama iš trijų specialių sluoksniu, ši plėvelė neleidžia drėgmei patekti į stogo konstrukcijoje esančia vatą ir kartu išleidžia garą į paviršių, po stogo danga. Ūkiškai šnekant, iš viršaus stogo plėvelė nepraleidžia drėgmės, o iš apačios drėgmė išeina. Šios stogo plėvelės konstrukcijoje bus parašyta, kad galima ją glausti prie vatos. Pavyzdžiui jei gegnė yra 20 cm aukščio, tai vatą bus galima sumontuoti per visą gegnės aukštį.

Bet ar tikrai galima glausti vatą prie stogo plėvelės? Mano nuomone- tikrai ne. Gal kitose šalyse ir galima, bet tik ne pas mus, kur viena diena minusinė temperatūra, o kitą dieną jau šildo saulutė.

Pamodeliuokime situaciją: turime ankstyvą pavasarį, gal Kovo mėnesio pabaiga arba Balandžio pradžia, o gal net žemos vidurys. Namas uždengtas skardine stogo danga. Prie stogo plėvelės priglausta vata, t. y. Vata sumontuota per visą gegnės aukštį. Laukia -5 laipsniai šilumos.

Saulė pašviečia ir skardinė stogo danga staigiai sušyla iki pliusinės temperatūros. Ant skardos susidaro didelis kondensato kiekis, kuris krenta ant stogo plėvelės. Bet stogo plėvelė yra šalta! Kadangi stogo plėvelė yra šalta, ant jos susidaro ledas, o ledas neleidžia per plėvelę išeiti garui ir pradeda drėgti vata. Atsirade 3 % drėgmės vatoje, sumažina izoliacines savybe 50%!

Dėl to visada rekomenduoju palikti 2-3 cm tarpą tarp vatos ir stogo plėvelės, cirkuliuodamas oras tarp vatos ir plėvelės nudžiovins kondensatą drėgmę ir jūsų nstogo vata nešlaps.