Plokštelių grotuvai ir patefonai

Plokštelių grotuvai ir patefonai – naujai atrasta sena

Iki dabar buvo išrasta daugybė skirtingų prietaisų, skirtų klausytis muzikai. Šiuolaikiniam jaunimui jau garso kasetės atrodo tarsi iškasena, o jų paklausus kokią funkciją atlieka Sony Walkman, jaunosios kartos atstovai tiesiog pagūžčioja pečiais. Tačiau tai nėra pati seniausia muzikos grojimo priemonė. Plokštelių grotuvai ir patefonai atsirado dar 19 amžiaus pabaigoje.

Pirmąjį garsus galinį atkurti prietaisą užpatentavo pats Tomas Edisonas dar 1877 metais ir pavadino jį fonografu. Kitaip nuo visiems žinomų plokštelių grotuvų, garsui saugoti buvo naudojamos ne plokštelės, o cilindrai, į kuriuos garsas buvo įrašomas adatėle įrėžiant įvairių gylių griovelius. Tačiau tais pačiais metais pradžią gavo ir įprasti plokštelių grotuvai ir patefonai. Emilio Berlinerio tais pat metais užpatentavo prietaisą, atkuriantį garsą iš plokštelių. Tai ir yra iki šių dienų išlikęs gramofonas. Pagrindinis skirtumas nuo fonografui naudoto cilindro ir gramofono plokštelės buvo ne tik medžiaga, bet ir garso įrašymo būdas. Mat į fonografo cilindrą garsas buvo įrašomas į skirtingo gylio griovelius, o gramofono plokštelės grioveliai svyruodavo į šonus. Nors cilindrai buvo išties griozdiški, tačiau jų atkuriamas garsas buvo kur kas geresnis nei pirmųjų gramofonų.

Plokštelių grotuvai ir patefonai karaliavo muzikos įrašų rinkoje iki pat 1990-ųjų metų, kol juos pamažu iš lyderiaujančių pozicijų išstūmė kompaktiniai diskai (CD) ir jų grotuvai. Tačiau pastarųjų veikimo principas irgi yra panašus. Visa juose talpinama informacija yra įrašoma į giliai esančius griovelius, kurie vėliau yra nuskaitomi lazerio spindulių pagalba. Vinilinių plokštelių entuziastai vis dar teigia, kad plokštelių grotuvai ir patefonai išgauna kur kas geresnės kokybės muziką, nei geriausi CD grotuvai ir kolonėlės. Tačiau čia – diskusijų klausimas.

Vis tik plokštelių grotuvai ir patefonai pamažu grįžta į rinką. Ir tai vyksta ne tik dėl didelės nostalgijos analoginiams garso įrašams. Patefonai jau kurį laiką yra tapę stiliaus ikona, kurią galima rasti tikrai ne kiekvienuose namuose. Tačiau galima garantuoti, kad žmogus, nepabijojęs įsigyti patefoną, greičiausiai yra tikras melomanas. Bet kuriuo atveju, perkant patefoną ar kitą plokštelių grotuvą derėtų prisiminti, kad Lietuvoje parduodamų plokštelių kiekis yra labai ribotas, tad norint apsirūpinti naujais mėgstamų atlikėjų ar grupių įrašais, veikiausiai juos teks siųstis iš užsienietiškų internetinių parduotuvių. Tačiau muzikos klausymo malonumas yra tikrai neįkainojamas, juolab, kad garsu mėgautis visuomet malonu. O taip pat, šis užsiėmimas niekad neišeis iš mados!

 

Panašūs straipsniai:
 
Asus VivoBook X541UA Black Chocolate, 15.6 “, HD, 1366 x 768 pixels, Gloss, Intel Core i3, i3-6006U, 4 GB, DDR4, HDD 1000 GB, 5400 RPM, Intel HD, Super-Multi DL 8x DVD+/-RW, Windows 10 Home, 802.11 b/g/n, Bluetooth version 4.0, Keyboard language English,
 
LG F2J5WN3W skalbimo mašina
 
ASUS UX360CA Zenbook Flip 13.3“ Core M 8GB 256GB SSD Windows
 
Nokia 130 (2017) 1.8 “, TFT, 120 x 160 pixels, 4 MB, 0.008 GB, microSD, Dual SIM, Mini-SIM, Bluetooth, 3.0, USB version microUSB 2.0, Built-in camera, Main camera VGA MP, 1020 mAh, 4.84 cm, 11.15 cm, 1.42 cm, Warranty 24 month(s)
Facebook Twitter

About rasytojas