Finansų ministerija parengė Vertybinių popierių įstatymo pakeitimo projektą, kuriuo įtvirtinamas Europos žaliųjų obligacijų standartas. Tai savanoriškas Europos žaliųjų obligacijų standartas, kuriuo siekiama padėti privačioms įmonėms ir valstybei lengviau pritraukti finansavimą su tvarumu susijusioms investicijoms.
„Per vienerius metus nuo Žaliųjų finansų plano priėmimo esame padarę stiprų progresą – turime Žaliųjų finansų institutą, subūrėme stiprią finansų bendruomenę, jaučiame verslo įsitraukimą ir paskelbėme kvietimų už pusantro milijardo eurų investuoti į žaliąją ekonomiką per „Naujos kartos Lietuva“ planą“, – primena finansų viceministrė Vaida Česnulevičiūtė – Markevičienė.
Pasak jos, dar vienas žingsnis – žaliųjų obligacijų reglamentavimas, kuris paskatins šios rinkos plėtrą Lietuvoje ir užtikrins šios rinkos skaidrumą. Tai bus naudinga tiek žaliųjų obligacijų emitentams, tiek investuotojams, kuriems bus suteikta daugiau pasirinkimo galimybių ir daugiau paskatų investuoti į ES taksonomijos reikalavimus atitinkančius žaliuosius projektus ir turtą.
Be to, tikimasi, kad Europos žaliųjų obligacijų standarto sukūrimas padidins investuotojų pasitikėjimą žaliosiomis investicijomis. Kartu tai suteiks galimybę Lietuvai prisidėti prie tvarios ekonomikos kūrimo ir stiprinti savo pozicijas ES ir pasaulinėje finansų rinkoje.
Nustatomi žaliųjų obligacijų emisijų skaidrumo reikalavimai obligacijų emitentams, ketinantiems savo aplinkos atžvilgiu tvarias obligacijas žymėti nuoroda „Europos žalioji obligacija“ arba „ES ŽO“ – pavyzdžiui, reikalavimas paskelbti informacijos apie žaliąsias obligacijas suvestinę, kasmetinę pajamų iš obligacijų paskirstymo ES taksonomiją atitinkantiems projektams ataskaitą ir pan.
Įstatymo pakeitimas parengtas įgyvendinant 2023 m. lapkričio 22 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą dėl Europos žaliųjų obligacijų standarto. Reglamentas taikomas nuo 2024 m. gruodžio 21 d. Nelaukiant reglamento taikymo ES valstybėse narėse pradžios, Lietuva skuba priimti jį įgyvendinančius teisės aktus, kad Lietuvos rinkos dalyviai (emitentai ir investuotojai) kuo greičiau galėtų pasinaudoti jo teikiamomis galimybėmis.
Žaliųjų obligacijų emitentų priežiūrą Lietuvoje vykdys Lietuvos bankas.
Įstatymo projektas jau pateiktas derinti suinteresuotoms šalims, o rudenį numatoma teikti įstatymo projektą Vyriausybei.
Žaliosios obligacijos yra vienas pagrindinių būdų finansuoti investicijas į žaliąsias technologijas, efektyvų energijos ir išteklių naudojimą, tvarų transportą ir mokslinių tyrimų infrastruktūrą. Jos padeda įgyvendinti ES perėjimą prie klimato požiūriu neutralios ir efektyviai išteklius naudojančios ekonomikos.
Pranešimą paskelbė: Mindaugas Grinius, LR Finansų ministerija