Įvairūs

Vilniaus šilumos tinklai didina aktyvumą elektros balansavimo rinkoje

AB Vilniaus šilumos tinklai tęsia dalyvavimą elektros balansavimo rinkoje ir didina gamybos pajėgumus. Papildomo turbogeneratoriaus (16,7 MW) prijungimas numatomas dar šiemet, kartu su šildymo sezono pradžia. 

Vilniaus šilumos tinklai yra didžiausias karšto vandens ir šilumos tiekėjas, o papildoma įmonės komercinė veikla – elektros energijos gamyba ir tiekimas. Ji gaminama kogeneracijos būdu, kai technologinio proceso metu išgaunama šilumos bei elektros energija, taip sunaudojant mažiau kuro nei gaminant šilumą ir elektrą atskiruose šaltiniuose.  

Iš viso 2022 metais įmonė pagamino 154 GWh elektros energijos, iš kurių net 74 % pagaminti naudojant vien tik atsinaujinančius energijos išteklius. Vilniaus šilumos tinklams didinant elektros energijos gamybos pajėgumus, tęsiamas elektros balansavimo strategijos įgyvendinimas.  

„Plečiame įmonės energetikos produktų spektrą ir tikslingai siekiame didinti esamą dalį elektros energijos balansavimo rinkoje. Dalyvavimas šioje rinkoje parodė teigiamą potencialą, todėl įsipareigojame ir toliau ieškoti būdų, kaip dar labiau galime prisidėti prie elektros rinkos efektyvumo Lietuvoje“, – sako AB Vilniaus šilumos tinklų generalinis direktorius Gerimantas Bakanas. 

Elektros energijos balansavimo rinka yra svarbi elektros perdavimo sistemai – ji padeda užtikrinti, kad elektros gamyba visuomet atitiktų vartojimą ir kaupimą, taip išlaikant sistemos stabilumą. Vilniaus šilumos tinklai balansavimo rinkoje dalyvauja nuo 2022 m., kai pasirašyta sutartis su Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatore „Litgrid“.  

„Kuo daugiau bendrovių jungiasi prie balansavimo energijos rinkos, tuo labiau didėja galimybės subalansuoti atsinaujinančių energijos išteklių gamybos nuokrypius, taip užtikrinant stabilų elektros sistemos darbą ir konkurencingą kainą. Bendrovės turi galimybę dalyvauti balansavimo rinkoje individualiai arba su paklausos telkimo įmonėmis, kai panaudojamos techninės galimybės sumažinanti elektros vartojimą“, – sako Donatas Matelionis, „Litgrid“ Sistemos valdymo departamento vadovas. 

„Litgrid“ nuo 2020 metų pradėjo plėtoti balansavimo pajėgumų ir energijos rinką, kurioje balansavimo paslaugos teikiamos kasdien vykdant aukcionus kiekvienai kitos dienos valandai. Balansavimo pajėgumai iš rinkos dalyvių yra užsakomi už mažiausią siūlomą kainą, atsižvelgiant į realų energijos poreikį.   

Papildomo turbogeneratoriaus  prijungimas reiškia daugiau elektros energijos, atiduodamos elektros rinkai, todėl įmonė taip pat didins ir pajamas iš nereguliuojamos komercinės veiklos. 

Pranešimą paskelbė: Rita Giniūtė, AB „Vilniaus šilumos tinklai“

Vilniaus šilumos tinklai didina aktyvumą elektros balansavimo rinkoje