Įvairūs

Valstybės kontrolierius ir teisingumo ministras aptarė teisėkūrą, teismų ir bausmių vykdymo sistemas

Valstybės kontrolierius Mindaugas Macijauskas susitikime su teisingumo ministru Rimantu Mockumi kalbėjo apie Teisingumo ministerijos srityje atliekamus auditus, stebimas rizikas, diskutavo apie teisėkūros procesus, teismų sistemą ir bausmių vykdymo sistemos pertvarką.

M. Macijauskas atkreipė dėmesį, kad Lietuva iš kitų Europos Sąjungos (ES) valstybių išsiskiria itin didele ir vis augančia užregistruojamų teisėkūros iniciatyvų gausa. 2020–2023 m. priimti 2 469 teisės aktai, iš jų 7 proc. – naujos redakcijos įstatymai. Valstybės kontrolierius pabrėžė, kad turėtų būti stiprinama ex ante vertinimų kokybės priežiūra, siekiant išsiaiškinti, ar planuojama teisėkūros iniciatyva yra pagrįsta.

Lietuva tarp ES šalių yra 8 vietoje pagal 100 tūkst. gyventojų tenkantį teisėjų skaičių, 2-oje vietoje – pagal didžiausią bylų skaičių, tenkantį 100 gyventojų. Viena priežasčių, lemiančių didelį gautų bylų skaičių, yra ta, kad per 12 metų nebuvo sutarta, kokios funkcijos turėtų būti priskirtinos tik teismui, kaip išimtinai teisingumą vykdančiai institucijai. Jei kitoms institucijoms būtų perduotos bent dvi teismams nebūdingos funkcijos, jų gaunamų civilinių bylų skaičius sumažėtų apie 13 proc.

Anot valstybės kontrolieriaus, pastaruosius ketverius metus mažėja nuteistųjų skaičius, tačiau asmenų, atliekančių laisvės atėmimo bausmę ne pirmą kartą, yra beveik du trečdaliai. Laisvės atėmimo vietose trūksta darbuotojų, stringa resocializacijos tobulinimo procesai, vėluoja infrastruktūros modernizavimo projektai.

„Vyriausybė inicijavo bausmių vykdymo sistemos pertvarką, siekdama mažinti pakartotinį nusikalstamumą, gerinti įkalinimo sąlygas ir resocializacijos kokybę. Vis dėlto ne visoms pažangos priemonėms skirtas finansavimas, o pertvarkos viziją ir kryptis numatančios gairės įgyvendinamos vykdant strateginius ir metinius veiklos planus, kurie neapima ilgo laikotarpio (iki 2030  m.) pertvarkos veiksmų. Toks planavimo ir įgyvendinimo būdas neleidžia užtikrinti pertvarkos nuoseklumo ir stebėti, ar pasiekta pakankama pertvarkos pažanga“, – sakė M. Macijauskas.

Valstybės kontrolė apibendrino valstybinių auditų rekomendacijas, kitų vertinimų išvadas ir kiekvienai ministerijai pateikė apibendrintą informaciją, kuriose viešojo valdymo srityse reikalingi didžiausi pokyčiai. Teisingumo ministerijai skirtas įžvalgas galite rasti čia: https://bit.ly/40KKRqz.

Pranešimą paskelbė: Aušra Pilkienė, Valstybės kontrolė