Vakarų šalyse vyraujančios daugiabučių tendencijos rodo, kad butą besirenkantiems pirkėjams vis svarbesne tampa bendruomeniška aplinka, būste integruotos išmaniosios technologijos, ekologiškumas, papildomą vertę ir patogumą kuriančios paslaugos bei infrastruktūra, pavyzdžiui, specialios erdvės keturkojams augintiniams. Toks požiūris pamažu plinta ir Lietuvoje.
Naujas tendencijas Vakaruose labiausiai diktuoja gana didelę perkamąją galią turinti vadinamoji tūkstantmečio arba Y karta. Tokie pirkėjai – išrankūs, ypatingą dėmesį skiriantys gyvenimo kokybę gerinantiems sprendimams. Tai nekilnojamojo turto (NT) vystytojus skatina pasitempti ir ieškoti vis naujų technologiškai ir funkciškai modernių sprendimų, teigia Kornelija Kazlauskytė, NT plėtros bendrovės „Omberg“ projektų direktorė.
„Vienas iš tūkstantmečio kartos pagrindinių siekių – būti draugiškesniais gamtai. Tai atsispindi ir vakarietiškose NT tendencijose: vis daugiau žalumos keliasi į gyvenamąsias erdves – namų kiemuose atsisakoma automobilių stovėjimo aikštelių, jų vieta užleidžiama išskirtinėms žaliosioms ir poilsio erdvėms, apželdinamos vertikalios sienos ir pastatų stogai, o įkomponuoti didžiuliai augalai ir gėlės kuria buvimo gamtoje įspūdį“, – sako K. Kazlauskytė.
NT vystytojai Kalifornijoje daugiabučių teritorijoje projektuoja žaliuosius plotus, kuriuose gyventojai patys gali užsiimti sodininkyste ar daržovių auginimu, o tuo pačiu ir mažinti į aplinką išmetamo anglies dvideginio kiekį.
„Apklausų duomenimis, JAV gyventojai yra pasirengę net 25 proc. daugiau mokėti už gaminius, kurie yra ekologiški. Panaši taisyklė galioja ir NT, todėl statytojai pridėtinę vertę kuria pažangiais, aplinką tausojančiais sprendimais“, – tvirtina ekspertė.
Tarp tokių sprendimų – energiją namui gaminantys saulės kolektoriai, išmanieji termostatai, elektrą taupantys išmanieji žibintai, elektromobilių įkrovimo stotelės.
„Netrukus ekologiškų daugiabučių bumą išvysime ir pas mus. Tai lems kitais metais kartu su A++ energine klase įsigaliosiantys nauji reikalavimai, dėl kurių visi naujai projektuojami pastatai dalį energijos turės naudoti iš atsinaujinančių išteklių“, – sako K. Kazlauskytė.
Išmanioji karta
Su technologijomis užaugusi jaunoji karta išmaniųjų sprendimų ieško ir būsimuose namuose.
„Vakarų šalyse tokie sprendimai jau yra laikomi nebe prabanga, o kasdienybe: daugiau nei trečdalis 27–36 m. amžiaus amerikiečių savo namuose yra įsidiegę išmaniąsias technologijas, tad NT plėtotojai vis dažniau jas iš karto integruoja į naujai statomus būstus“, – aiškina K. Kazlauskytė.
Įprasčiausi išmanių būstų sprendimai – durų skambučiai, detektoriai ir spynos, leidžiančios nuotoliniu būdu atrakinti duris, nuotolinis šildymo, vėdinimo ir vėsinimo reguliavimas, asmeniniai virtualūs asistentai.
Rūpestis ir žmonėmis, ir gyvūnais
Vakaruose NT plėtotojai vis dažniau pasirūpina daugiabučių gyventojų tiek fizine, tiek psichologine sveikata bei įrengia aktyvaus ir pasyvaus poilsio erdves, saugyklas dviračiams, organizuoja sveikatingumo užsiėmimus.
„Panašią tendenciją matome ir Lietuvoje. Jau tapo įprasta prie daugiabučių įrengti žaidimų aikšteles vaikams, o dabar vis dažniau įrengiamos ir aktyvaus laisvalaikio erdvės suaugusiems bei senjorams, montuojami sporto įrenginiai. Pavyzdžiui, mes savo statomuose daugiabučiuose gyventojams suteikiame bendro naudojimo aktyviam laisvalaikiui skirtą inventorių: dviračius, paspirtukus, šiaurietiško vaikščiojimo lazdas, taip skatindami dalijimosi kultūrą ir sveiką gyvenimo būdą“, – sako K. Kazlauskytė.
Vakaruose NT vystytojai vis daugiau dėmesio skiria ir gyventojų augintiniams. Prie daugiabučių įrengiami parkai ir žaidimų aikštelės šunims. Augintinių vedžiojimo teritorijoje nepamirštama įrengti ir šiukšliadėžių bei parūpinti nemokamų maišelių šunų ekskrementams. NT plėtotojai taip pat stengiasi, kad keturkojams draugiškų bendruomenių pašonėje savo paslaugas siūlytų ir veterinarai, šunų kirpyklos.
Bendruomeniškumo poreikis
Dar vienas jaunosios kartos ryškėjantis bruožas – bendruomenės jausmo siekis. Šį klientų poreikį JAV NT vystytojai siekia patenkinti kurdami daugiabučiuose bendro naudojimo erdves su, pavyzdžiui, biliardo ar stalo teniso įranga, sporto ir konferencijų sales, terasas vakarėliams, pikniko zonas, tinklinio ar teniso kortus.
„Naujakurių noras gyvenant daugiabučiuose leisti laiką su bendraminčiais kaimynais stipriai jaučiamas ir Lietuvoje. Dėl to kai kurie plėtotojai naujakuriams organizuoja įvairius renginius, įrenginėja bendras erdves. Pavyzdžiui, mūsų projekto „Viršuliškių stogai“ visų trijų pastatų vienuoliktame aukšte įrengėme terasas, kuriose kaimynai galės leisti laisvalaikį kartu stebėdami krepšinio varžybas, rengdami jogos treniruotes, susitikdami išgerti rytinės kavos“, – pasakoja K. Kazlauskytė.
Platus papildomų paslaugų spektras
Galiausiai, pasak K. Kazlauskytės, JAV daugiabučiuose tapo įprasta siūlyti įvairias papildomas paslaugas, kurias užtikrina NT vystytojai ir jų partneriai. Tokių paslaugų spektras – begalinis.
„Pavyzdžiui, yra daugiabučių su dirbtuvėmis, kur gyventojai gali užsiimti įvairiausiais hobiais ir kūryba. Kitur užtikrinamos vaikų priežiūros paslaugos. Daugiabučių laiptinėse įrengiamos spintelės pašto siuntoms saugoti. Labai populiari paslauga – savitarnos skalbyklos, – vardija K. Kazlauskytė. – Tuo siekiama gyventojams suteikti kuo daugiau paslaugų, kuo arčiau namų, taip padedant jiems sutaupyti daug laiko .“
Per pastarąjį dešimtmetį nuotolinio darbo mastams JAV išaugus 2,5 karto, vis daugiau daugiabučiuose atsiranda ir erdvių darbui. Jose ne tik suteikiamas interneto ryšys, bet ir vaizdo konferencijų įranga, spausdinimo paslaugos.
„Pandemija šią tendenciją dar labiau paspartins. Esu tikra, kad netrukus ir Lietuvoje išvysime daugiabučių su erdvėmis, kuriomis nemokamai ar už simbolinį mokestį galės naudotis gyventojai“, – prognozuoja K. Kazlauskytė.
Pranešimą paskelbė: Greta Jankaitytė, UAB „Gravitas Partners”