Privataus namo, biuro, parduotuvės ar administracinės patalpos standartu laikomas stiklinių turėklų aukštis 90 cm. Tačiau renkantis namo projektinius parametrus reikėtų atsižvelgti ir į vidutinį augimo tempą.
Kuo žmogus aukštesnis, tuo aukštesnė turi būti atrama, kitaip laiptai neapsaugos nuo kritimo. 90 cm ūgis yra vidutinis atsižvelgiant į suaugusio ir paauglio ūgį – tinka visiems. Tačiau formuojant laiptus įvairiose įstaigose šis parametras keičiamas.
Turėklų aukštis pritaikytas vaikams
Vaikams iki 3 metų norma laikoma 50 cm, o 6-14 metų moksleiviams – 75 cm. Tačiau tokios žemos konstrukcijos darželiuose ir mokyklose neįrengiamos dėl kelių priežasčių:
- nesaugu – vaikai gali lengvai užlipti ant turėklų;
- suaugusiųjų taip pat naudoja turėklus mokyklose ir darželiuose.
Todėl tokiose įstaigose naudojamos kelių lygių sistemos, kuriose įrengti keli (2–3) turėklai. Apatiniai skirti vaikams, viršutiniai – suaugusiems. Mokyklose turėklų aukščio standartas pakeistas į viršų – čia įrengiamos 120 cm aukščio tvorelės.Tai daroma siekiant apsaugoti vaikus – moksleiviai nuolat laksto, o tvorelės saugo nuo nelaimingų atsitikimų. Tokiose įstaigose metalinės konstrukcijos montuojamos kaip patikimiausios ir patvariausios.
Griežti standartai komerciniams pastatams
Ypatingas dėmesys specializuotose įstaigose skiriamas laiptų turėklų aukščiui. Jei mokykloms standartinis konstrukcijų aukštis yra 120 cm, tai specialiųjų vaikų įstaigose reikalavimai griežtinami – čia šis parametras kartais siekia 180 cm. Minimalus tokių objektų turėklų aukštis – 1,5 m.
Kuriant lauko ugniagesius, naudojami ir griežtesni standartai. Pagal GOST standartus turėklų aukštis turi būti ne mažesnis kaip 120 cm.Į šiuos standartus reikia atsižvelgti, kad būtų galima objektą apžiūrėti po statybos. Šie standartai taip pat aktualūs lodžijoms ir balkonams, verandoms ir terasoms.
Kalbant apie vidinius laiptus namų įėjimuose, čia tvoros yra 90 cm aukščio, kaip ir privačiame name.
Žmonių saugumas – pagrindinis faktorius
Laiptų turėklų aukštis turi visiškai užtikrinti jais besinaudojančių žmonių saugumą. Tai yra pagrindinis principas, kurio vadovaujasi balustrų formavimo specialistai. Estetikos standartai nublanksta į antrą planą – pirmiausia apskaičiuojami minimalūs matmenys, siekiant užtikrinti žmonių saugumą.
Be saugumo, patogumas eksploatacijos metu yra labai svarbus. Jei pakilimo metu žmogus negali normaliai sugriebti turėklo, tai tokiu atveju turėklai tiesiog neatlieka vienos iš pagrindinių funkcijų. Ir jų estetinis komponentas neturi reikšmės, nes dizainas tampa nenaudingas.
Nustatant optimalius turėklų parametrus, atsižvelgiama ir į nusileidimo aukštį. Dažnai, siekiant padidinti saugumo lygį aukščiau esančiose eitynėse, įrengiamos tvirtesnės tvoros. Tačiau tai nėra privalomas reikalavimas, o tik atsargumo priemonė. Kažką panašaus kartais galima pamatyti mokyklose ar darželiuose.
Reikalavimai bei standartai
Montuojant turėklus, atsižvelgiama ne tik į jų aukštį, bet ir į daugybę kitų parametrų. Projektuojant tvoras, atsižvelgiama į minimalius GOST nurodytus parametrus. Nukrypti nuo jų galima tik išskirtiniais atvejais. Turėklų kūrimo procesas atliekamas atsižvelgiant į keletą standartų:
Atstumai tarp balustrų. Balustrai neturėtų nusmigti. Jie palaiko turėklus ir atlieka daugybę svarbių funkcijų. Iš išorės gali atrodyti, kad šie elementai turi išskirtinai dekoratyvinę paskirtį, tačiau taip nėra. Pagal standartus žingsnis tarp balustrų turi būti ne didesnis kaip 12 cm Išimtis yra vaikų darželiai, kur pakopa yra didesnė, tačiau elementai sujungiami naudojant skersinius.
Turėklų plotis. Turėklai turi būti ne siauresni nei 3 cm ir platesni nei 7 cm. Tai optimalus dydis, kad keldamas žmogus galėtų naudotis atrama. Taip pat krintant lengva suimti už patogaus turėklo. Taisyklės išimtis – priekiniai laiptai, atliekantys dekoratyvinę funkciją.
Šaltinis: tureklai.net