Įvairūs

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas susitiko su verslo bendruomene

Susitikimo nuotraukos skelbiamos Seimo „Flickr“ paskyroje (Seimo kanceliarijos nuotr., aut. Ilona Šilenkova)

2023 m. sausio 26 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Justas Džiugelis sausio 26 d. susitiko su verslo bendruomenės atstovais. Tarp aptartų klausimų – darbuotojų trūkumas, imigracija, depopuliacija, ilgalaikis nedarbas, ekonominė diplomatija, socialinio verslo potencialas ir kiti.

Kalbėdami apie įtampas darbo rinkoje, atsiradusias dėl darbuotojų trūkumo, darbdavių atstovai pabrėžė, kad situacija grėsminga. Daugiau nei 60 proc. investuotojų sako, kad Lietuvą pasirinko dėl talentų, jais džiaugiasi, tačiau junta jų trūkumą, ir tai riboja verslo plėtros galimybes. Pastebėta, kad nepakanka galvoti apie ilgalaikes priemones, ne ką mažiau svarbios – ir trumpalaikės. Anot darbdavių atstovų, imigracija – viena iš jų.

„Dar vadovaudamas Darbo grupei darbo rinkos problemoms spręsti gerai susipažinau su darbo rinkos problemomis. Demografinės tendencijos mums, Lietuvai, nepalankios. Turime įsisąmoninti, kad Lietuvos populiacijos sudėtis keičiasi – gimstamumas mažėja, visuomenė sparčiai sensta, mirtingumas didėja. Visos partijos turime veikti kartu, pripažinti, kad depopuliacija yra nacionalinė grėsmė, ir nedelsiat pradėti svarstyti priemones. Ar tai būtų spartesnė imigracija, ar progresyvios šeimos politika, ar jų komplektas – svarbiausia turėti ilgalaikę viziją ir ja vadovautis“, – teigia J. Džiugelis. 

Parlamentaras atkreipė dėmesį, kad situacija paradoksali: viena vertus, juntamas didelis darbuotojų trūkumas, kita vertus, fiksuojamas nemažas ilgalaikis nedarbas. Išsakyta nuomonė, kad reiktų atskirti socialinės sistemos klientus nuo darbo rinkos klientų. Lietuva yra pirmaujanti EBPO šalis pagal socialines paskatas nedirbti, didžioji dalis ilgalaikių bedarbių nenori mokytis.

Susitikime aptarta politikos Kinijos atžvilgiu įtaka Lietuvos verslui. Darbdavių atstovai dalijosi, kad nuo to labiausiai nukentėjo Lietuvos pramonė. Kinija, reaguodama į Lietuvos politinius veiksmus, sustabdė komponentų tiekimą ir tokiu būdu neišvengiamai pristabdė mūsų gamybą. Tačiau, anot jų, tai – ir galimybė Lietuvai. Visos Europos kryptis – perkelti gamybą iš Kinijos į Europą ir pasiekti autonomiją. Darbdaviai jau regi ir ekonominės diplomatijos naudą – atrandamomis naujomis rinkomis. Be politikos Kinijos atžvilgiu dideliu iššūkiu įvardytos ir išaugusios energetikos kainos. Dar ir dabar dalis pramonės įmonių, pavyzdžiui, gaminančių stiklą ar trąšas, nedirba visu pajėgumu.

„Darbdavių išsakytos problemos vertos dėmesio. Pavasario sesijoje sugrįšime prie laikino įdarbinimo įmonių reglamentavimo, šalių, iš kurių lauksime imigrantų, sąrašo, statybos darbuotojų kortelių praktikos, mokestinės reformos, toliau nuosekliai laikysiuosi nulinės tolerancijos nelegaliam darbui krypties. Viliuosi, kad pagaliau pribręsime ir pasirašyti nacionalinį susitarimą dėl demografinės problemos pripažinimo nacionaline grėsme. Ir, žinoma, toliau dėsiu pastangas palaikyti nuolatinį dialogą su verslo bendruomene“, – sako J. Džiugelis.

Susitikime dalyvavo atstovai iš Lietuvos darbdavių konfederacijos, Lietuvos įdarbinimo įmonių asociacijos, „Investors‘ Forum“ asociacijos, Lietuvos socialinio verslo asociacijos, Lietuvos pramoninkų konfederacijos, Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociacijos, Lietuvos statybininkų asociacijos ir Lietuvos verslo konfederacijos.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija
Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas susitiko su verslo bendruomene