Įvairūs

Seimo Pirmininkė: „Švęsdami Konstitucijos 30-metį švenčiame ir referendume išreikštą laisvos visuomenės valią“

2022 m. spalio 25 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

 

Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen Seimo ir savo vardu sveikina Lietuvos gyventojus Konstitucijos 30-mečio proga. Pasak parlamento vadovės, Konstitucija yra ypatingas teisės aktas ir kartu unikalus dokumentas Lietuvos teisės istorijoje ne tik dėl išskirtinės teisinės galios ar kad tai – ilgiausiai galiojanti Lietuvos valstybės Konstitucija, bet ir dėl priėmimo tvarkos.

„Tai pirmoji ir vienintelė Lietuvos Konstitucija, priimta referendumu. Būtent laisvas Tautos, kaip vienintelės suvereniteto nešėjos, pasirinkimas suteikia mūsų Konstitucijai besąlyginį legitimumą. Dabartinė mūsų Konstitucija kilo ne iš teisės, o Tautos politinės valios. Prieš tris dešimtmečius mūsų žmonės padarė šį istorinį pasirinkimą dėl savo gimtosios šalies, šeimų ir vaikų, dėl Lietuvos dabarties ir ateities! Davė mums susitaikymo ir solidarumo pamoką“, – pabrėžia V. Čmilytė-Nielsen.

Prisimindama istoriją Seimo Pirmininkė sako, kad prieš 30 metų priimant Konstituciją atsižvelgta ne tik į užsienio valstybių patirtį, bet ir teisines, kultūrines, istorines vidaus tradicijas, visų pirma – 1922 metų pirmą nuolatinę demokratinės modernios Lietuvos Valstybės Konstituciją, kuri rugpjūčio 1-ąją minėjo šimtmetį. O be jos nebūtų ir 1992 metų Konstitucijos.

„1922 metų Konstitucija galiojo pernelyg trumpai ir joje įtvirtintos tokios konstitucinės vertybės kaip teisinė valstybė, demokratija ir žmogaus teisės nespėjo tapti visuomeninio sugyvenimo savastimi. Tačiau jos tapo fundamentu naujai istorinę 1990 m. kovo 11-ąją dieną atgimusiai Lietuvai statyti. Stipriai, demokratinei valstybei, kurioje individas, jo teisės ir laisvės pripažįstamos kaip aukščiausia konstitucinė vertybė!“ – įsitikinusi V. Čmilytė-Nielsen.

Rengiant dabartinės Konstitucijos projektą aktyviai dalyvavo politinių partijų, visuomeninių judėjimų atstovai ir teisininkai. Jų pozicijos ne visada sutapo. Bet laimėjo noras rasti kompromisą, išmintis, atsakomybė už savo šalį, o faktinis jų pastangų rezultatas – konstitucinis tvarumas, trunkantis jau daugiau nei vienos kartos laikotarpis.

„Konstitucija yra Lietuvos teisės ir teisinės sistemų raidos pagrindas. Aiškūs, tiesioginiai jos nurodymai reguliuoja svarbiausius valstybės reikalus, kartu suteikia užtektinai laisvės lanksčiai politikai ir efektyviems valdymo sprendimams. Jausti, suprasti net tik Konstitucijos raidę, bet ir dvasią, jų laikytis nepaprastai svarbu visoms politinėms jėgoms, visuomenei ir kiekvienam Lietuvos gyventojui. Mes puikiai žinome dabartines savo problemas ir sunkumus. Ir žingsnis po žingsnio juos įveiksime, remdamiesi pamatiniais Konstitucijos principais ir vertybėmis. Su Konstitucijos diena, Lietuva!“ – sveikina V. Čmilytė-Nielsen.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija