Įvairūs

Seimo narių grupės pranešimas: „Parlamentarės, opozicinių partijų atstovės generalinio prokuroro prašo principingai įvertinti, ar pareigūnai nepatiria spaudimo“

2020 m. rugsėjo 17 d. pranešimas žiniasklaidai

Seimo narės, opozicinių partijų atstovės kreipėsi į Lietuvos Respublikos generalinį prokurorą Evaldą Pašilį, prašydamos principingai įvertinti aukščiausių valstybės politikų viešus pasisakymus ir galimą poveikį ikiteisminiam tyrimui „auksinių“ greitųjų testų byloje.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų, Lietuvos socialdemokratų partijos, Liberalų sąjūdžio ir Laisvės partijos atstovės prašo Generalinės prokuratūros Vidaus tyrimų skyriaus papildomai įvertinti, ar nėra daromas poveikis Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos tyrimui (FNTT) bei jo apimčiai.

„Seimo tribūnoje Lietuvos premjeras sau leidžia samprotauti apie savo vadovaujamos Vyriausybės vicekanclerį Luką Savicką, kuriam greitųjų testų bylos ikiteisminiame tyrime yra suteiktas specialiojo liudytojo statusas, sakydamas, kad „šis jaunas žmogus, kuris pats negali apsiginti“, akivaizdžiai reikšdamas savo komandos nariui paramą. Dėl FNTT atliekamo tyrimo dėl greitųjų COVID-19 testų pirkimo, kuris buvo suplanuotas,  organizuotas ir koordinuotas Vyriausybės rūmuose, kritiką žeria ir kiti aukščiausio rango valdančiųjų politikai. Toks viešas palaikymas asmenims, minimiems tyrime, kelia pagrįstų abejonių, dėl galimo spaudimo pareigūnams už uždarų durų, todėl prašome Generalinės prokuratūros Vidaus tyrimų skyriaus papildomai įvertinti, ar nėra daromas poveikis FNTT tyrimui bei jo apimčiai“, – sako kreipimąsi pasirašiusios parlamentarės Agnė Bilotaitė, Rasa Budbergytė, Viktorija Čmilytė-Nielsen ir Aušrinė Armonaitė.

Ikiteisminį tyrimą dėl greitųjų testų atliekanti FNTT yra viešai patvirtinusi, kad Vyriausybės kanclerio pirmasis pavaduotojas L. Savickas buvo apklaustas, jam suteiktas specialiojo liudytojo statusas. Tame pačiame tyrime specialiojo liudytojo statusas suteiktas ir premjero patarėjui sveikatos klausimais Jonui Kairiui.

Pasak LRT tyrimo, Nacionalinė visuomenės priežiūros laboratorija pusę milijono greitųjų testų įsigijo už 4 kartus didesnę kainą nei tuo pačiu metu to paties gamintojo testus pirko kitos Lietuvos institucijos.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija