Ar Lietuvoje kokybiškas vanduo
Įvairūs

Ar Lietuvoje kokybiškas vanduo?

Vanduo vienas svarbiausių mūsų gyvenime. Svarbu, kad jis būtų sveikas mums, naudingas ir kokybiškas mūsų kasdieninėje buityje. Šiame straipsnyje aptarsime apie vandens kokybę Lietuvoje.

Nors ir manote, kad vanduo sveikas, bet matote kalkes ant dušo sienelių ar čiaupo, žinokite, jog jūsų vandeniui būtų naudinga atlikti vandens tyrimus ir tada sužinoti, kokie vandens filtrai jūsų namams būtų tinkamiausi.

Vandens kokybės Lietuvoje aptarimas

Lietuva – viena iš nedaugelio pasaulio šalių galinčių sau leisti vartoti vien požeminės kilmės vandenį kur vanduo yra laikomas tikrai aukštos kokybės. Taigi, bendrąją prasme, vandens šalyje kokybė yra tikrai gera palyginus su kitomis valstybėmis, savo geriamojo vandens resursus turinčiomis tenkinti iš kitų šaltinių.

Deja, tačiau net ir natūralus požeminės kilmės vanduo dažniausiai nebūna be problemų. Giliai esantys uolienų sluoksniai nuolat sąveikauja su ten esančiu vandeniu, taip praturtindami jį tam tikromis medžiagomis.

Pagrindinės vandens problemos Lietuvoje yra šios:

  • Geležis vandenyje
  • Manganas vandenyje
  • Amonis vandenyje
  • Sieros vandenilis vandenyje
  • Kietas vanduo
  • Nitritai ir nitratai vandenyje
  • Oksiduotas permanganatas vandenyje

Šios problemos pagrindine pasireiškia labai nemaloniu skoniu ir kvapu, taip pat sukeliamais sunkumais buityje ir net tam tikra sveikatos rizika. Norint išspręsti gręžinyje ar šulinyje esančias vandens problemas, būtina imtis tam tikrų valymo sprendimų.

Kokie valymo sprendimai galimi esant vandens problemoms?

Lig šiol geriausias sprendimas išvalyti iškastinio gręžinio ar šulinio vandenį yra tam tikros paskirties vandens filtrai, tiksliau dvi specifinės jų rūšys – vandens minkštinimo filtras ir vandens nugeležinimo filtras.

Abu šie filtrai gali labai lengvai susitvarkyti su viršuje minėtomis problemomis ir užtikrinti, jog namus pasiekia skaidrus ir aukščiausios kokybės vanduo. 

Vandens nugeležinimo filtras susitvarkys su minėtomis geležingumo, mangano, sieros vandenilio ir amonio problemomis vandenyje. Geležis, manganas ir amonis – du metalai kurių koncentracija vandenyje skleidžia nemalonų skonį ir kvapą, kelia net ir tam tikrą riziką mūsų sveikata. Oksidacijos principu veikiantis nugeležinimo filtras sėkmingai išvalys iš gręžinio atkeliaujantį vandenį nenaudojant nieko daugiau apart oro ir padarys jį 100% saugų.

Tuo tarpu kitos problemos – kietas vanduo, nitritai ir nitratai bei oksiduotas permanganatas labai lengvai gali būti išsprendžiamos vandens minkštinimo filtro dėka. Minkštinimo filtras veikia druskos pagrindu, o jo išvalytas ir suminkštintas vanduo ne kalkės, bus aukštesnės kokybės ir sveikesnis vartoti reguliariai.

Geriausia prieš valant vandenį – atlikti vandens tyrimus

Norint tiksliai diagnozuojant kokios vandens problemos yra jūsų gręžinyje ar šulinyje, manome, jog būtini yra vandens tyrimai. Jų metu labai tiksliai galima nustatyti kokios būklės yra vanduo ir kokia yra pagrindinių, problemas keliančių medžiagų koncentracija vandens telkinyje.

Pagal atliktus tyrimus, ekspertai galės jums pateikti aiškią rekomendaciją dėl to koks rūšies vandens filtravimas jums tiks labiausiai.

Pabaigai

Straipsnyje aptarėme vandens kokybės klausimą Lietuvoje. Nors palyginus su kitomis valstybėmis bendra vandens kokybė šalyje yra išties gera, tam tikrų problemų vistiek neišvengiama.

Manome, jog vandens valymas yra geriausias sprendimas norint mėgautis kokybišku vandeniu savo namuose ilgam laikui.