Įvairūs

Seimo nario Vytauto Bako pranešimas: po susitikimo su migrantų šeima, kurios vaikas patyrė smurtą, parlamentaras kreipėsi į Generalinę prokuratūrą

2022 m. balandžio 27 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

Seimo narys Vytautas Bakas kreipėsi į Lietuvos Respublikos generalinę prokuratūrą dėl galimo pareigūnų smurto Medininkų Užsieniečių registracijos centre kilusių neramumų metu. Nufilmuotas incidentas, kai pareigūnas, praeidamas šalia migrantų gyvenamosios patalpos, papurškė ašarinių dujų link atviro lango, kuriame tuo metu stovi filmuojantis telefonu asmuo ir mažametis vaikas. Pareigūnas reikalauja atiduoti telefoną ir pagąsdina asmenis. Tai įvyko 2021 m. lapkričio mėnesį, tačiau iš viešų Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadovų pasisakymų darytina prielaida, kad incidentas nebuvo tirtas.

Po pokalbio su įvykį patyrusia šeima Seimo Žmogaus teisių komiteto narys V. Bakas kreipėsi į Generalinę prokuratūrą prašydamas įvertinti, ar vaizdo įraše užfiksuotuose VSAT pareigūno veiksmuose, kuomet buvo panaudotos specialiosios priemonės – ašarinės dujos – prieš mažametį vaiką ir asmenį, nėra nusikalstamos veikos požymių.

Tai jau ne pirmas Seimo nario kreipimasis į Generalinę prokuratūrą dėl galimo smurto užsieniečių registracijos centruose. V. Bakas pabrėžia, kad užsieniečių registracijos centruose į darbą vėluojama priimti socialinių darbuotojų, kurie galėtų mažinti įtampas dar prieš kylant neramumams, užsieniečiams suvaržyta judėjimo laisvė, jie skundžiasi, kad jiems nepateikiama aiški informacija apie jų statusą ir teisinės pagalbos galimybes, tad suprantama, kad kylą įtampų ir neramumų, kuriuos pareigūnai privalo suvaldyti.

„Tačiau esamoje situacijose neįžvelgiu nė vienos prievartos naudojimo sąlygos, nustatytos Lietuvos Respublikos valstybės sienos ir jos apsaugos įstatyme. Be to, minėtame įstatyme imperatyviai nurodoma, kad specialiąsias priemones, išskyrus antrankius ir surišimo priemones, draudžiama naudoti prieš nepilnamečius asmenis. Ašarinės dujos ir trejų metų vaikas – tai nesuvokiama“, – teigia V. Bakas.

Tokie incidentai anksčiau ar vėliau yra paviešinami, ypač tokie jautrūs, kai nukenčia vaikai, jais gali pasinaudoti nedraugiškos Lietuvai šalys propagandiniais tikslais. Taip pat tai gali sumenkinti visuomenės pasitikėjimą valstybės institucijomis ir pareigūnais. Uždarumas, nežinomybė, galimas smurtas kelia užsieniečių radikalizavimosi riziką, to nevaldant tai gali turėti neigiamų pasekmių mūsų visuomenei.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija