Įvairūs

Seimo nario Tomo Tomilino pranešimas: „Demokratai siūlo leisti profsąjungoms deleguoti išorės ekspertus į valstybės ir savivaldybių įmonių valdybas“

2022 m. balandžio 25 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ nariai Tomas Tomilinas, Laima Nagienė ir Domas Griškevičius siūlo Darbo kodekso pakeitimus, kurie leistų profesinių sąjungų deleguotiems atstovams įsitraukti į juridinio asmens valdymo ar priežiūros organus valstybinėse ir savivaldybės įmonėse, net jei jie nėra konkrečios įmonės darbuotojai.

„Šiuo metu Darbo kodekse įtvirtinta diskriminacinė nuostata, kai į valstybės ar privačių įmonių valdybas gali būti deleguojami išorės ekspertai, nedirbantys toje įmonėje, tačiau tik tokiu atveju, jei juos deleguoja įmonės savininkai. Darbuotojų deleguojami atstovai privalo patys dirbti įmonėje, tokiu būdu profsąjungoms užkertamas kelias pasitelkti ekspertus iš išorės“, – atkreipia dėmesį vienas iš projekto iniciatorių Seimo narys T. Tomilinas.

Parlamentaro teigimu, praktikoje matoma, kad darbuotojų atstovai į įmonės valdymo organus dažnai iš viso nėra skiriami. Įmonių savininkai ar vadovai neretai sudaro dirbtines kliūtis darbuotojams įsitraukti į įmonės valdymą. Tuo pačiu, vengdami numanomų įtampų ar konfliktų, ir patys darbuotojai ne visuomet ryžtasi atstovauti savo interesams ir juos ginti įmonės valdymo organuose.

„Lietuvos verslas šiuo metu išgyvena sunkius laikus, darbo jėgos daugelyje sektorių trūksta, infliacija kyla ir daro neigiamą įtaką, susirasti naujų darbuotojų ir jais pakeisti išėjusius darosi sudėtinga, o ir brangu. Mes esame įsitikinę, kad tinkamas darbuotojų atstovavimas, įsitraukimas į įmonės valdymą, nuomonės išklausymas, užtikrintų mažesnę darbuotojų kaitą, kokybiškesnį valdymą, o dėl to – ir didesnę naudą visiems“, – teigia Seimo narys T. Tomilinas.

Pasak jo, demokratų paruoštos Darbo kodekso pataisos leis užtikrinti, kad darbuotojų interesai bus atstovaujami profesionaliau, o jų teisės ginamos kokybiškai ir efektyviai. „Žmogus iš šalies, nedirbantis įmonėje, dažnai mato geriau, o ir turi didesnę kalbėjimo laisvę, patiria mažiau įtampos, nei konfliktuodamas su savo tiesioginiais vadovais. Jei įmonėje yra darbuotojų, kurie nori ir gali atstovauti savo ir bendradarbių interesams – puiku, jiems kelias atviras, tačiau jei tokių žmonių kolektyve nėra, privalome sudaryti galimybes profsąjungoms juos pasitelkti iš išorės. Tai ir darome“, – akcentavo T. Tomilinas.

Įstatymo projektas Seime bus svarstomas ketvirtadienį, kaip dalis opozicinės, demokratų frakcijos, teikiamos darbotvarkės.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija