Įvairūs

Seimo nario Raimundo Lopatos pranešimas: „Ko dėl A. Bialiackio nepadarė Seimas, tai ištaisė Nobelio komitetas“

2022 m. spalio 7 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

 

Šių metų Nobelio taikos premiją skyrus baltarusių žmogaus teisių gynėjui Alesiui Bialiackiui, Seimo liberalai atkreipia dėmesį, kad laureatą Liberalų sąjūdis buvo ne kartą siūlęs kaip kandidatą ir Laisvės premijai gauti.

„Ne kartą siūlėme, kad kaip valstybė, atsiprašydami tų baltarusių, kuriuos išdavėme, apgavome, ignoravome, turėtume Laisvės premiją skirti o A. Bialiackiui. Seimas pasirinko kitą variantą, užtat mūsų nedėmesingumą šiandien ištaisė Nobelio komitetas“, – sako Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Raimundas Lopata.

Paskutinį kartą liberalai kvietė A. Bialiackį pagerbti Laisvės premija 2020 metais. Tais metais premiją Seimas skyrė Baltarusijos demokratinei opozicijai, ją Seime atsiėmė opozicijos lyderė egzilyje Sviatlana Cichanouskaja.

2011 metais A. Bialiackį apdovanoti aukščiausiu Lietuvos parlamento apdovanojimu siūlė ir liberalas Petras Auštrevičius.

Seimas Laisvės premiją atskiru įstatymu įsteigė 2011 m. rugsėjo 15 d., ji skiriama įvertinant asmenų ir organizacijų pasiekimus ir indėlį ginant žmogaus teises, plėtojant demokratiją, kovojant už Rytų ir Vidurio Europos tautų laisvą apsisprendimą ir suverenitetą.

Baltarusijos režimas A. Bialiackį suėmė 2011 m., kai Lietuvos institucijos apie jį išdavė duomenis Minskui.

Šių metų Nobelio taikos premiją šis laisvės kovotojas ir politinis kalinys dalijasi su Rusijos žmogaus teisių organizacija „Memorial“ ir Ukrainos žmogaus teisių organizacija „Pilietinių laisvių centras“.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija