Įvairūs

Seimo nario Lino Slušnio pranešimas: ,,Valstybė planuoja skirti 1 mln. eurų visuotinei naujagimių patikrai“

2022 m. rugsėjo 5 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

 

Visuotinė naujagimių patikra – tai viena iš efektyviausių priemonių identifikuoti vaikus, kuriems būtina specializuota medicininė pagalba. Dauguma genetinių ligų, kurios prieš dešimtmetį neabejotinai reiškė invalidumo arba mirties nuosprendį, šiandien dėl inovacijų proveržio medicinoje ir farmacijoje yra sėkmingai gydomos. Viena iš esminių sąlygų gydymo veiksmingumui garantuoti – ligos diagnostika naujagimystėje.

Svarbu pažymėti, kad šiuo metu Lietuva nemokamai tiria tik dėl keturių genetinių ligų. Naujagimiai tikrinami dėl kritinių įgimtų širdies ydų, klausos bei regos sutrikimų ir paveldimų medžiagų apykaitos ligų. Mūsų šalis Europos Sąjungoje pagal tiriamų ligų skaičių lenkia tik Kiprą, Bulgariją ir Rumuniją.

Anot L. Slušnio, „kai visuotinės kūdikio patikros sąrašuose tiriamos tik keturios ligos, mūsų sveikatos apsauga tampa gražia iliuzija tarptautinių konvencijų bei teisės į aukščiausio lygmens medicininę pagalbą  įgyvendinimui. Nemaža dalis tėvų dėl informacijos stokos yra nemotyvuoti arba finansiškai nepajėgūs atlikti papildomus genetinius tyrimus savo naujagimiams, kai tam, rodos, nėra jokios pagrįstos priežasties. Vadinasi, šią atsakomybę turi prisiimti valstybė, nes tik tokiu būdu galima užtikrinti reikiamą medicininę pagalbą ir sveikatos apsaugą visiems vaikams“.

Atkaklaus darbo ir pastangų dėka Lietuva pagaliau pasiryžo žengti pirmąjį žingsnį kokybiškesnės, labiau personalizuotos medicinos link, kuri pakeis ne tik sergančio vaiko, bet ir visos šeimos gyvenimą. Jau nuo 2023 m. visi tėvai turės teisę nemokamai patikrinti savo naujagimius net nuo 12 retų genetinių ligų. Vis dėlto, naujagimio tėvai ar globėjai turi teisę atsisakyti tikrinimo.

Apie būsimus pokyčius ir naujoves visuotinėje naujagimių patikroje išsamiai bus diskutuojama rugsėjo 6 d. 10 val. Seime vyksiančioje spaudos konferencijoje. Savo poziciją jos metu išsakys Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai, Seimo narys L. Slušnys, prof. A. Utkus, prof. A. Stasiukynas, gydytojos M. Dambrauskienė ir doc. V. Misevičienė.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija