2022 m. birželio 28 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)
Antradienį vykusiame Seimo posėdyje buvo grįžtama prie daug prieštaringų vertinimų sulaukusių Ligos ir motinystės draudimo įstatymo pataisų, pagal kurias numatomi vaiko priežiūros atostogų trukmės ir išmokų pokyčiai. Seimo Darbo partijos frakcijos narės Ievos Kačinskaitės-Urbonienės teiktoms įstatymo pataisoms, siūlančioms neriboti tėvams galimybės užsidirbti antraisiais vaiko auginimo metais, buvo nepritarta.
Jaunos šeimos, turinčios vaikų, neturi galimybių dalyvauti darbo rinkoje, arba šios galimybės yra labai ribotos. Užtenka kuriam nors iš tėvų paimti motinystės ar tėvystės atostogas, ir pajamos iškart sumažėja. Nepaisant to, kad jaunų šeimų situacija suprantama kaip kur kas labiau pažeidžiama, Vyriausybė dar labiau ima riboti galimybes užsidirbti ir pagerinti tą situaciją.
Posėdyje dalyvavusi Seimo „darbietė“ I. Kačinskaitė-Urbonienė tikina, kad nors ir pavyko pasiekti kompromisų, apmaudu, kad labai svarbiu klausimu nepavyksta susitarti – valdantieji ir Socialinių reikalų ir darbo komitetas siūlo riboti žmonių galimybes užsidirbti antraisiais vaiko priežiūros metais, o leis gauti pajamų tik iki buvusio darbo užmokesčio (DU). Parlamentarė pabrėžė, kad gyventojai ir jaunos šeimos tikisi pokyčių, palengvinančių vis labiau finansiškai sunkėjančią kasdienybę.
Šiandien Seime parlamentarė siūlė įtvirtinti priežiūros mechanizmą, kuris užtikrintų, kad išmoką gautų faktiškai vaiką prižiūrintis asmuo ir neriboti tėvų galimybių dirbti ir užsidirbti antraisiais vaiko auginimo metais.
„Šios pataisos išspręstų kelias problemas. Pirmiausia, nereikėtų slapukauti, kaip dažnu atveju atsitinka šiuo metu – mama prižiūri vaiką, o išmoką gauna tėtis, kadangi jo atlyginimas yra didesnis. Įstatymo nuostata, kad tik tas asmuo, kuris realiai prižiūri vaiką, ir gautų išmoką, apsaugotų tas moteris, kurios uždirba mažiau ir atsiduria blogesnėje socialinėje padėtyje, kai kalbama apie draudimus. Kitas dalykas, nebūtų ribojamos galimybės šeimoms dirbti, užsidirbti pagal savo kompetencijas, įgūdžius, pajėgumus ir neversti šeimų nutraukti darbo sutartis tam, kad dirbtų tik pagal individualios veiklos pažymą, nes tik tokiu būdu uždarbio lygis jiems nebus taikomas“, – sako I. Kačinskaitė-Urbonienė.
I. Kačinskaitė-Urbonienė patikina, kad nors prieštarauja įstatyme įtvirtintoms diskriminacinėms nuostatoms, bet sveikina skatinimą įsitraukti ir tėčius į vaiko priežiūrą, lankstesnį šeimos ir darbo derinimą, nuo 25 iki 30 proc. padidintą vaiko priežiūros išmoką antraisiais metais, o taip pat įstatymo įsigaliojimo termino pavėlinimą ir nukėlimą į 2023 m. sausio 1 d.
„Šeimos kūrimas yra džiaugsmas, todėl vis prikuriami ribojimai darbo užmokesčiui, išmokoms yra tikrai nereikalingi, vertėtų skirti didesnį dėmesį sudaryti sąlygas, kurti finansines paskatas gimti naujiems šalies piliečiams“, – pabrėžia parlamentarė.
Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija