Įvairūs

Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos pranešimas: „Seime išsamiai aptartos „mažosios savivaldos“ perspektyvos ir lūkesčiai“

­­2024 m. gegužės 23 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienosSeimo nuotraukosSeimo transliacijos ir vaizdo įrašai)

Kokios permainos laukia „mažosios savivaldos“, įsigaliojus naujos redakcijos Vietos savivaldos įstatymui? Kuo šiandien gyvena ir ko tikisi iš būsimos valdžios seniūnijos ir seniūnai? Kaip savo perspektyvas regi bendruomenių organizacijos? Kokias problemas sprendžia seniūnaičiai ir seniūnaičių sueigos? Šias temas trečiadienį Seime nagrinėjo Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) Seimo frakcijos surengtos konferencijos dalyviai.

LSDP frakcijos seniūnė Rasa Budbergytė pasveikino seniūnus, seniūnaičius ir bendruomenininkus, suvažiavusius į Vilnių „atvirai išsikalbėti“.

„Žinau, kad atvykti į sostinę gali būti nepaprasta, kai tokia kelių būklė, kai naikinami tarpmiestiniai maršrutai, kai automobilis pasenęs ir nebepraeina technikinės. Bet akivaizdu ir tai, kad, net ir esant tokiam finansavimui, koks yra dabar, labai daug priklauso nuo seniūnų ir seniūnaičių asmenybių, išmonės, entuziazmo ir patriotizmo“, – pabrėžia R. Budbergytė.

Pasak konferencijos iniciatoriaus, LSDP frakcijos seniūno pavaduotojo Kęstučio Vilkausko, seniūnai, seniūnaičiai ir bendruomenių organizacijos yra „didelė jėga“, kurios potencialu centrinė valdžia kol kas naudojasi nepakankamai – ir nenoriai.

„Tai ir ekonominis, ūkinis valstybės pamatas. 554 seniūnijos, apie 2000 bendruomeninių organizacijų“, – vardija K. Vilkauskas.

Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto narys Eugenijus Sabutis linkėjo įstatymų leidėjams atsakingai apgalvoti pasekmes prieš imantis bet kokių pertvarkų, „ribų perbraižymų“, seniūnijų naikinimo ar jungimo. „Taip jau nutinka, kad tokių pertvarkų rezultatas būna priešingas, nei tikėtasi“, – įspėja E. Sabutis.

Mykolo Romerio universiteto Viešojo administravimo instituto prof. Algirdas Astrauskas priminė, kaip sunkiai kelią skinasi idėjos dėl mažosios savivaldos vystymo. Jis pažymėjo, kad pati „mažosios savivaldos“ sąvoka apyvartoje atsirado tik prieš porą metų.

Lietuvos savivaldybių seniūnų asociacijos prezidentas Rolandas Bružas kėlė seniūnų galių ir pavaldumo klausimus, kritikavo nepagrįstą seniūnijų naikinimą ir jungimą. Lietuvos vietos bendruomenių organizacijų sąjungos pirmininkė Eglė Juozapavičienė aptarė seniūnaičių ir jų sueigų funkcijas.

Konferencijos vaizdo įrašą žiūrėkite čia.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija