Įvairūs

Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos pranešimas: „Lietuva – rekordininkė: kainos didžiausios Europos Sąjungoje, parama maisto gamybai – mažiausia, ministras sako: „Negali būti“

2022 m. spalio 13 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

 

Socialdemokratai nutarė išsiaiškinti, kodėl Lietuva skiria tokią menką paramą maisto gamybai – mažiausią Europos Sąjungoje (ES). Maisto kainos Lietuvoje augo labiausiai visoje ES. Trečiadienį Seimo nariai socialdemokratai susitiko su žemės ūkio ministru Kęstučiu Navicku.

Lietuvos nėra tarp ES šalių, kurios skiria specialią paramą žemės ūkiui pagal Europos Komisijos patvirtintas valstybių pagalbos priemones, skirtas ekonomikai remti krizės sąlygomis reaguojant į Rusijos agresiją prieš Ukrainą.

Išvydęs duomenų lentelę, iš kurios matyti, kad ir bendra valstybės pagalba – menka (20 mln. EUR), palyginus, pavyzdžiui, su Estija, kuri pagalbai skiria 125 mln. EUR, o savo maisto gamintojams – 3,9 mln. EUR tiesioginių dotacijų, ministras K. Navickas sakė: „Negali būti.“ Jis žadėjo pasiaiškinti ir pateikti atsakymą raštu.

Pasak Seimo narės socialdemokratės Rasos Budbergytės, „Vyriausybė aplaidžiai žiūrėjo į paramą žemės ūkiui. Kaip ir kitose sektoriuose, čia „skęstančiųjų gelbėjimas yra pačių skęstančiųjų reikalas“. Rezultatas akivaizdus: Lietuva – maisto kainų rekordininkė visoje Europoje. Ir akivaizdu, kodėl: parama maisto gamybai – taip pat rekordiškai maža. Žemės ūkio poreikių nepaisymas – tragiška klaida. Kol kas stebime tik pirmuosius tokio aplaidumo padarinius. Netrukus galime sulaukti dar skaudesnių pasekmių. Kaip visada, labiausiai kentės gyventojai, ir taip dūstantys nuo suveržtų diržų“.

R. Budbergytė teiravosi, ar Žemės ūkio ministerija strategiškai planavo ir skyrė paramą trąšoms įsigyti, mat nuo to labai priklauso ir produkcijos kaina.

„Trąšų kainos ir toliau auga. Valdantieji – kategoriškai prieš socialdemokratų siūlomą PVM lengvatą maistui, bet nenori ir trąšų subsidijuoti. Ar verta stebėtis, kad maisto kainos muša rekordus?“ – klausia parlamentarė.

Socialdemokratai įsitikinę, kad šalies apsirūpinimas maistu ir adekvati parama maisto gamybai yra „nacionalinio saugumo klausimas“. Tokių sektorių kaip paukštininkystė ir šiltnamiai ministerija vien savo ištekliais išgelbėti jau nebegali – jiems iškilo egzistencinė grėsmė, įspėja socialdemokratai: „Šiltnamiai jau stabdo savo gamybą. Šviežių lietuviškų daržovių žiemą neturėsime.“

Seimo narys socialdemokratas Vidmantas Kanopa klausė, ką daryti smulkiesiems ūkininkams, kuriems nebelieka apyvartinių lėšų, kai jie apmoka energijos sąskaitas.

Seimo narė socialdemokratė Orinta Leiputė informavo, kad gamintojai skundžiasi negalintys įsigyti pieno žaliavos Lietuvoje – perka iš Estijos.

Ministras žadėjo, esą padėtis netrukus turėtų pagerėti.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija