Įvairūs

Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos pranešimas: „Kovo 8-ąją ragina kalbėti apie moterų saugumą ir moterų vaidmenį kuriant saugesnę aplinką“

2023 m. kovo 8 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

Minėdamos kovo 8-ąją, kuri Jungtinių Tautų (JT) kalendoriuje įrašyta kaip Tarptautinė moterų diena (angl. International Women’s Day), socialdemokratės ir socialdemokratai kviečia prisijungti prie akcijos „#SaugiVietaMoterims“ (#SafePlace4Women).

„Pastarojo meto išpuolių prieš mergaites ir moteris viešose vietose banga privertė įsitempti: „Ar saugu gyventi Lietuvoje?“ Daugiau nei pusė Lietuvos moterų yra patyrusios seksualinį priekabiavimą, o viena iš trijų tapo fizinės ar seksualinės prievartos auka. Šiandien, kovo 8-ąją, raginame savivaldybes, naujai išrinktus merus, tarybų narius garsiai deklaruoti nulinę toleranciją smurtui prieš moteris – ir šį siekį paremti konkrečiais veiksmais ir įsipareigojimais, kad mūsų miestai ir rajonai taptų saugesne vieta moterims gyventi“, – sako Seimo narė socialdemokratė Orinta Leiputė.

Lietuvos socialdemokračių moterų sąjunga šiandien kviečia moteris ir vyrus fotografuotis prie savivaldybės pastatų ar kitų reikšmingų vietos objektų su plakatu „[Mano miestas/rajonas] yra #SaugiVietaMoterims“, į akciją įtraukiant ir savivaldybės tarybos narius bei kitus vietos bendruomenės atstovus. Nuotraukas kviečiama skelbti socialiniuose tinkluose.

Moterys kviečiamos inicijuoti rezoliucijos priėmimą naujai išrinktoje savivaldybės taryboje „Padarykime mūsų miestą (rajoną) saugia vieta moterims“.

Kovo 8-ąją socialdemokratės ragina kelti ir moterų saugumo internete problemą.

„Daugybė įvairaus amžiaus moterų yra nukentėjusios nuo psichologinio smurto internete – bauginimų, patyčių, grasinimų. Internetas tebėra nesaugi erdvė, kurioje moterys dažnai patiria persekiojimą, seksualinį priekabiavimą ir žeminimą. Pasinaudodami tuo pačiu internetu privalome stiprinti moterų švietimą ir apsisaugojimo bei tarpusavio pagalbos įgūdžius“, – ragina O. Leiputė, primindama JT skelbiamą šių metų kovo 8-osios temą: inovacija ir technologija lyčių lygybei.

Socialdemokratės taip pat ragina Vyriausybę ir valstybės institucijas neužsimerkti prieš skaitmeninės atskirties problemas: daug vyresnio amžiaus moterų Lietuvoje visai neturi prieigos arba gali tik ribotai naudotis interneto prieiga ir įrenginiais, o tai tampa kliūtimi rūpinantis sveikata ar siekiant socialinės paramos.

Kovo 7–8 dienomis Europos socialdemokratų lyderių susitikime saugumo politikos tema Varšuvoje dalyvaujanti LSDP pirmininkės pavaduotoja Dovilė Šakalienė kviečia solidarizuotis su Ukrainos moterimis, išgyvenančiomis ekstremalaus nesaugumo patirtis ir kasdien susiduriančiomis su karo nusikaltimais.

„Į Europą grįžęs karas ir globalūs geopolitiniai lūžiai verčia iš esmės permąstyti moterų padėtį – tiek jų pačių saugumą, tiek moterų vaidmenį formuojant gynybos politiką. Mes, būdamos unikalioje padėtyje – pafrontės valstybėje, iš arti matančios karo grėsmes, bet gyvenančios po saugiu dangumi – turime pareigą kasdien priminti apie Ukrainoje fronto priešakinėse linijose kovojančias moteris, bunkeriuose gimdančias ir iš griuvėsių savo kūdikius gelbstinčias mamas, kareivių prievartaujamas mergaites ir moteris“, – sako D. Šakalienė.

„Šiandien kalbame apie epochinį lūžį Vakarų sąmonėje, prie kurio prisideda ir nauja moterų lyderių karta, kuriai tenka uždavinys kurti naują pasaulio saugumo architektūrą, kad mūsų dukros ir sūnūs gyventų saugesniame pasaulyje“, – pažymi Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narė D. Šakalienė.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija
Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos pranešimas: „Kovo 8-ąją ragina kalbėti apie moterų saugumą ir moterų vaidmenį kuriant saugesnę aplinką“