Įvairūs

Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos pranešimas: „Būstas tapo neprieinamas – keista, kad Vyriausybė tikina priešingai“

2023 m. rugpjūčio 16 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

Sulaukę atsakymo iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, esą valstybės parama apsirūpinti būstu yra pakankama, socialdemokratai piktinasi, kad Vyriausybė stojo privačių interesų pusėn, atsisakydama imtis priemonių būsto ir nuomos kainoms paveikti ir paskolų palūkanų naštai palengvinti.

„Vidutinė vieno kambario buto nuomos kaina jau siekia 500 eurų, dviejų kambarių – 800 eurų. Spekuliacinė karštinė apėmė ir aukštąsias mokyklas: pašoko bendrabučių kambarėlių kainos – jau kai kur prašo ir 300 eurų už kambarėlį. Iš kur tėvams imti tokius pinigus? Dėl vaikų jie ryšis viskam, taigi maldaus bankų paskolų. Taip ir sukasi šis velnio ratas“, – komentuoja Seimo narė socialdemokratė Rasa Budbergytė.

Parlamentarė primena socialdemokratų iniciatyvas, kurias „Vyriausybė atmetinėja lyg kaprizinga princesė“.

„Siūlėme fiksuoti aukščiausią nuomos kainą, leisti žmonės „pasiskolinti iš savęs“ (mokesčių sąskaita), bankų viršpelnių mokestį nukreipti būsto paskolų palūkanų kompensavimui. Vyriausybė ne tik nieko nesvarstė, bet ir pasišaipė iš žmonių, kurie moka būsto paskolas – esą ne valdžios reikalas rūpintis tais, kurie rizikingai prasiskolino“, – primena R. Budbergytė.

Ragina plėtoti savivaldos būstą

Studentams skundžiantis, kad laisvalaikį tenka leisti naršant nekilnojamojo turto portalus, socialdemokratai ragina Vyriausybę suprasti, kad būstas nėra prabangos prekė.

„Jauni žmonės priversti vis ilgiau nuomotis būstą, kol kaupia pradiniam įnašui – jei išvis išgali kaupti. Kainoms mušant rekordus, būstas darosi vis mažesnis, brangesnis, vis toliau nuo centro. Rekordinė infliacija graužia pajamas, ir taip nepastovias ir neprognozuojamas. Deja, Lietuvos valstybė labai bijo „trukdyti verslui“ ir visai nenori padėti jaunajai kartai“, – pažymi R. Budbergytė.

„Vyriausybė privalo suprasti, kad vis daugiau jaunų (ir vyresnių) žmonių yra priversti ilgą laiką nuomotis būstą. Šiam sektoriui nevaldomai plečiantis, būtina nedelsiant perimti pažangiausius nuomos rinkos reguliavimo modelius, seniai egzistuojančius Europos šalyse“, – ragina parlamentarė.

Anot socialdemokratų, vienas iš būdų nuomos kainoms paveikti yra savivaldybių būstų plėtra, maksimalių kainų reguliavimas, aiškus ir nuomininkams palankus sutarčių reguliavimas, kad žmonės nebūtų išmetami į gatvę ir organizuotai apgaudinėjami.

Pasak Seimo Ekonomikos komiteto nario Gintauto Palucko, norint iš esmės spręsti būsto prieinamumo problemą, reikia pirmiausia suprasti, kad tai – visos visuomenės interesas.

„Kol manysime, kad socialinio būsto reikia tik „asocialiems žmonėms“, tol nebus politinės valios ką nors keisti. Savivaldybės būsto reikia ir jauniems profesionalams, ir studentams, ir mažas pajamas turinčioms šeimoms su vaikais, vienišoms mamoms, negalią turintiems žmonėms“, – vardija parlamentaras.

„Pirmiausia, turi būti prieinami pigūs kreditai, t. y. pinigai investavimui, vystytojams. Taip pat savivaldybėms turėtų būti skiriama pigi žemė, kurioje jos galėtų plėtoti būsto projektus neišleisdamos milijonų. Šie sprendimai, kuriuos turėtų palaiminti Vyriausybė, leistų statyti biudžetinius būstus. Nuomos mokesčiai būtų mažesni nei rinkoje, bet pakankami, kad padengtų būsto atnaujinimo kaštus. Bet pirmiausia reikia keisti požiūrį į būsto kainų krizę: tai – visos šalies nelaimė. Ar valdantieji pagaliau praregės?“ – klausia G. Paluckas.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija