Įvairūs

Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos pranešimas: „Demokratų“ pasiūlymas kištis į darbo tvarką nuotoliu – itin nedemokratiškas“

2022 m. rugsėjo 22 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

 

Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ nario Algirdo Stončaičio registruota ir ketvirtadienį Seimo posėdyje teikiama Darbo kodekso pataisa, numatanti kompensuoti išteklių išlaidas nuotoliu dirbantiems darbuotojams, yra šiurkštus ir nesavalaikiškas perteklinio reguliavimo bandymas, įspėja Seimo liberalai.

Ketvirtadienį siūlomoje Darbo kodekso 52 straipsnio pataisoje numatyta, kad darbdavys kompensuotų nuotoliu dirbti išleisto darbuotojo išlaidas už internetą, elektrą, šildymą, vandenį ir kitas galimas su darbu susijusias sąnaudas. Seimo Liberalų sąjūdžio frakcija sutarė tokio opozicijos pasiūlymo nepalaikyti.

„Elementaru: vidinės darbo kultūros ir vadybos klausimus turi nustatyti patys darbuotojai su savo vadovais, o ne valstybė“, – teigia E. Gentvilas.

Kai pandemijos pradžioje, 2020 m. pavasarį, iš esmės visa valstybė – ne tik darbuotojai, bet ir mokiniai – buvo perkelti dirbti nuotoliu, tuo metu Vyriausybės kanceliarijai vadovavo dabartinės pataisos autorius A. Stončaitis, tačiau tuo metu nei jam, nei tuomečiam Vyriausybės vadovui Sauliui Skverneliui, atkreipia dėmesį liberalai, nerūpėjo kompensuoti žmonių patiriamų išlaidų už darbą namie.

„Šiuo metu valstybėje sąlygos tokios, kad dėl nuotolinio darbo sprendžia konkretus darbdavys. Todėl darbdaviui su darbuotoju ir turime palikti, kaip tai spręsti – įstatymu reglamentuoti kiekvieną veiksmą darbovietėse yra itin nedemokratiška“, – pabrėžia E. Gentvilas.

Liberalų įsitikinimu, lygiai tokia pati perteklinė yra ir kita Darbo kodekso pataisos dalis, numatanti darbuotojo teisę būti nepasiekiam darbdavio ne darbo laiku. „Dar trūksta, kad Seimo „demokratų“ frakcija pasiūlytų reguliuoti, kokios spalvos ir kirpimo turėtų būti darbuotojų kostiumai ir kokio platumo – klientus aptarnaujančio personalo šypsenos. Liberalų įsitikinimu, darbuotojui užtektų darbdavio paprašyti, kad pasibaigus pavaldinio pamainai tiesioginis vadovas jo nebetrukdytų“, – sako Ekonomikos komiteto narys liberalas Andrius Bagdonas.

Seimo narys priminė, kad tokios pačios vertės buvo ir Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ frakcijos seniūno Luko Savicko idėja įpareigoti kavines savo klientus privalomai aprūpinti geriamuoju vandeniu. Parlamentas vaišinimo pareigą verslui numatančią Geriamojo vandens įstatymo pataisą gegužės 12 d. atmetė.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija