2022 m. rugsėjo 22 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)
Ketvirtadienį Seimo opozicinės frakcijos pateikė 17 įstatymų projektų, skirtų mažinti energetinės krizės ir augančių kainų pasekmes Lietuvoje. Tačiau valdančiųjų balsai lėmė, kad Seime daugumai jų nebuvo pritarta. Pasak Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“, taip valdantieji dar kartą atsuko nugarą žmonėms ir verslui bei dabar prisiims visą atsakomybę.
„Nebegalėdamos taikstytis su besitęsiančiu Vyriausybės neveiklumu opozicinės frakcijos inicijavo bendrai sutartą ir vieningą įstatymų projektų paketą, kuriame numatytos konkrečios priemonės, galinčios pažaboti energetikos ir kainų šuolio problemas. Tačiau šiandien pamatėme, kad valdantieji nesiruošia priimti greitų ir būtinų sprendimų atmesdami iš esmės visus svarbiausius projektus. Jie žmones ir verslą palieka laukti kitų metų be aiškios pagalbos, nepaisant to, kad šaltasis sezonas jau beldžiasi į kiekvieno gyventojo namus. Dabar už energetikos krizės pasekmes valdantieji prisiima visą atsakomybę“, – teigia frakcijos seniūnas Lukas Savickas.
Demokratai teikė įstatymų pataisas, kuriomis siūlyta už šilumos energiją ir karštą vandenį, dujas bei malkas kūrenimui buitiniams vartotojams taikyti nulinį pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą, šildymui tiekiamoms gamtinėms dujoms numatyti 9 proc. lengvatinį PVM tarifą, tokį patį tarifą siūlyta taikyti ir už elektros energiją visiems buitiniams vartotojams, o ne atskiroms jų grupėms, kaip yra dabar.
Be to, siūlyta finansinius sunkumus patiriantiems žmonėms dalinai kompensuoti elektros energijos išlaidas – 80 proc. kompensacija iki 100 kw/h žmogui, taip skatinant gyventojus taupyti elektros energiją ir ją gaminti patiems. Taip pat siūlyta didinti saulės elektrinių suminę galią (panaikinant 2 GW ribojimą), neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD) sulyginti su minimalia mėnesine alga ir skirti daugiau kompensacijų dirbantiesiems nuotoliniu būdu dėl jų patiriamų internetinio ryšio paslaugų, elektros, šildymo ir vandens, naudojamų darbo reikmėms, išlaidų.
Iš visų pateiktų projektų Seimas pritarė tik Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ narės Laimos Nagienės inicijuotoms Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo pataisoms, kurios nustato, kad buitiniai elektros energiją gaminantys vartotojai padengia 20 proc., sunkiau besiverčiantieji – 10 proc., o kiti vartotojai – 50 proc. skirstomųjų tinklų operatoriaus sąnaudų. Pasak L. Nagienės, toks teisinis reguliavimas proporcingai įvertintų elektros energiją gaminančių vartotojų skirtumus ir teigiamai atsilieptų jų plėtrai.
Be demokratų inicijuotų siūlymų ketvirtadienį savo įstatymų projektus kartu teikė visos kitos opozicinės – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos, Lietuvos socialdemokratų partijos, Darbo partijos ir Lietuvos regionų – frakcijos. Jų siūlymai mažinti PVM tarifą gamtinėms ir suskystintoms naftos dujoms, elektrai, būtiniausiems maisto produktams bei paslaugoms, mokestį už reinvestuotą pelną, atidėti elektros tiekėjo pasirinkimą į vėlesnį laiką vartotojams, kurie patenka į III elektros rinkos liberalizavimo etapą taip pat buvo atmesti.
Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija