Įvairūs

Seimo Liberalų sąjūdžio frakcija apie seksimą Seime: „Pamatykime tai, įvardykime tai, stabdykime tai“

2022 m. birželio 28 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

 

Pastarosiomis savaitėmis Seimo plenarinių posėdžių salėje „šaudomos“ seksistinės remarkos peržengia etinio padorumo ribas, prieštarauja moralinei santarvei, pažeidžia Seimo narių žmogiškų tarpusavio santykius, todėl toks parlamentarų elgesys privalo būti nutrauktas, konstatuoja Seimo Liberalų sąjūdžio frakcija.

Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūno Eugenijus Gentvilo manymu, toks parlamentarų elgesys nepuošia viso Seimo.  „Būkime objektyvūs: kai opozicija išėjo dvylikai dienų į kitą salę, jie sakė, kad iš opozicijos tyčiojamasi ir ji menkinama. Tačiau pradedant nuo praėjusios savaitės […] aš pastebiu nuoseklų opozicijos norą pasityčioti iš valdančiųjų fizinių ir kitų savybių“, – plenariniame posėdyje sakė E. Gentvilas.

Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūno pavaduotojos Editos Rudelienės vertinimu, tokio žemo lygio politinė kultūra ir nepagarbos lygis yra išskirtinis. „Priešpaskutiniame sesijos posėdyje aiškiai pamatėme, kad Seime peržengtos visos įmanomos padorumo ribos, per savo politinę karjerą nesu regėjusi nieko panašaus“, – sako E. Rudelienė.

Todėl Seimo narė siūlo parlamente, kaip ir kitose darbinėse aplinkose, vadovautis 2019 m. Europos Tarybos Ministrų komitete parengtomis seksizmo prevencijos rekomendacijomis, Seimo vadovybei ir frakcijų seniūnams ieškoti būdų, kaip jas praktiškai pritaikyti kasdieniame Seimo darbe.

Liberalų sąjūdžio frakcijos atstovas, Seimo Etikos ir procedūrų komisijos pirmininko pavaduotojas Andrius Bagdonas kviečia Seimo narius atsakingiau žiūrėti į žmonių jiems suteiktą pasitikėjimo mandatą ir mokytis diskusijose laimėti argumentais, o ne primityviais įžeidimais. 

„Klausytis tokių pasisakymų Seimo posėdžių metu yra elementariai gėda. Būtent dėl tokių dalies kolegų veiksmų Seimo reputacija krenta visuomenės akyse. Jeigu patys negerbiame vieni kitų, kaip mus gali gerbti Lietuvos žmonės? Aukščiausius etikos standartus pirmiausia turime taikyti sau“, – teigia A. Bagdonas.

Antradienį Lietuvos regionų frakcijos narys Remigijus Žemaitis ir Darbo partijos frakcijos narys Artūras Skardžius laidė seksistines užuominas savo kolegų parlamente atžvilgiu. R. Žemaitaitis vartojo aliuzijas apie moterų kūną, teigdamas: „Aš galiu įsivaizduoti Palangoje, kada Seimo Pirmininkė ir Ministrė Pirmininkė guli moterų pliaže“, o A. Skardžius, oponuodamas Seimo nariui, šaipėsi iš jo kūno: „Jūs tikrai esate vyriškumo etalonas. Galite vaikščioti ir į moterų, ir į vyrų nudistų pliažą. Tikrai niekas skirtumo nepastebės.“

Birželio 23 d. Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen kreipėsi į Etikos ir procedūrų komisiją dėl Darbo partijos frakcijos Aido Gedvilo seksistinės pastabos apie premjerės Ingridos Šimonytės asmeninį gyvenimą.

Seksistines pastabas gegužės 24 d. posėdyje laidė ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narys Dainius Gaižauskas – jis Seimo Pirmininkę ir premjerę menkino „mergaičių“ epitetu.

Menkinamoji seksistinė užuomina skambėjo Lietuvos regionų frakcijos Valdemaro Valkiūno lūpose birželio 27 d., kai jis pašaipiai į ministrę Aušrinę Armonaitę kreipėsi „panele“ ir pareikalavo įrodymų, kad ji yra ištekėjusi.

Birželio 27 d. demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narys Vytautas Bakas ministrę Agnę Bilotaitę Seimo posėdžio salėje privačiai pavadino įžeidžiu seksistiniu žodžiu, Seimo narys savo „Facebook“ atsiprašė už įžeidimą.

Europos Komisija savo gairėse kovojant su seksizmu konstatuoja, kad seksizmas yra žalingas, jis menkina savivertę, lemia savicenzūrą, elgesio pokyčius ir sveikatos sutrikimus. Seksizmas, kaip lyčių nelygybės pagrindas, neproporcingai paveikia moteris ir mergaites.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija